Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laserowej korekcji wzroku, które przedstawiane są jako alternatywa dla okularów czy soczewek kontaktowych. Czy to opcja dla każdego? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taki zabieg?

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

Laserowa korekcja wady wzroku jest jedną z kilku dostępnych metod operacyjnego rozwiązania problemu z nieprawidłowym widzeniem. Przy użyciu lasera zmienia się kształt rogówki w taki sposób, by promienie światła skupiały się dokładnie w wyznaczonym do tego miejscu – w centrum siatkówki oka. Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie tej operacji, jednak warto skłonić się ku zabiegom powierzchniowym, które opierają się na modelowaniu rogówki. Dzięki temu unika się głębokiej ingerencji w oko, co pozwala na znaczne zredukowanie potencjalnych uszkodzeń. Aktualnie uznawane są za najbezpieczniejsze spośród laserowych zabiegów korygujących. Tego rodzaju zabiegi oferuje m.in. Warszawski Szpital Okulistyczny, wykorzystująca wysokiej jakości laser Schwind Amaris.

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wady wzroku?

Przy wykorzystaniu nowoczesnego lasera można korygować zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność i astygmatyzm. W przypadku tej pierwszej bezproblemowo można operować pacjentów z wadą do 6 dioptrii, przy dalekowzroczności maksimum wynosi 4 dioptrie, a w przypadku astygmatyzmu to 2 dioptrie cylindryczne. Nie oznacza to jednak, że nie można pomóc pacjentom z większymi wadami wzroku – należy jedynie skorzystać z innych, bardziej zaawansowanych technik.

Jeśli chodzi o granicę wieku, to za minimum uznaje się 20. rok życia, ponieważ w tym czasie następuje ustabilizowanie wady, co pozwala uzyskać długotrwały efekt. W przypadku tzw. dalekowzroczności starczej korekta nie zawsze jest możliwa, ponieważ za wadę odpowiadają inne procesy niż u osób młodszych. Przeciwskazaniami do zabiegu może być także choroba nowotworowa, cukrzyca (jeśli nie jest ustabilizowana), padaczka, wszczepiony rozrusznik serca czy klaustrofobia

Co się dzieje po zabiegu?

Sam zabieg trwa niezbyt długo i jest całkowicie bezbolesny. Po jego zakończeniu oko goi się jeszcze przez kilka dni, po których można wrócić do pracy i normalnych aktywności. Osoby spędzające długie godziny przed ekranami będą być może, narzekały na nasilenie objawów suchego oka, ale wspomagając się kroplami nawilżającymi, bezproblemowo powinny przejść okres rekonwalescencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here