Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

0
881

Wystarczy przejechać się po niemal dowolnym osiedlu domków jednorodzinnych w Polsce, by zauważyć jakim powodzeniem cieszą się w naszym kraju instalacje fotowoltaiczne, które na trwale zagościły już na naszym krajobrazie. Bez wątpienia przyczyniają się do tego hojne dopłaty z Unii Europejskiej i ze strony polskiego rządu, a także dogodny program stworzony dla tzw. prosumentów. Dlaczego i Ty miałbyś zdecydować się na fotowoltaikę na swoim dachu?

To się po prostu opłaca!

Rachunek ekonomiczny to chyba główny powód, dla którego decydujemy się na instalacje fotowoltaiczne. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne redukuje zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na energię z sieci energetycznej. W zależności od rozmiaru instalacji można zredukować swoje rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Nadmiar energii można oddawać do zakładu energetycznego, by później jego część bezpłatnie odebrać, np. w nocy lub w miesiącach o mniejszym nasłonecznieniu.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach, a może nawet dekadach ceny energii elektrycznej w naszym kraju będą dość dynamicznie rosły. Ma to związek z nieco anachronicznym miksem energetycznym, opierającym się głównie na energii produkowanej w elektrowniach węglowych. Nie licuje to z ambitnymi celami Unii Europejskiej. Kolejne opłaty za emisję CO2 będą więc windowały ceny energii w górę, ale na szczęście inwestując w panele fotowoltaiczne, można się przed tym zabezpieczyć. Im droższy prąd, tym szybciej zwraca się zakup fotowoltaiki.

Z troski o środowisko

Kupując panele słoneczne na dach można łatwo i bez wysiłku zredukować pozostawiany przez swoją rodzinę ślad węglowy. To odpowiedzialna odpowiedź na pojawiające się przed nami wyzwanie, jakim są zmiany klimatyczne. Każdy kilowat energii pozyskanej przy wykorzystaniu OZE oznacza mniej spalonego węgla, gazu czy ropy. Zużywając energię produkowaną przez panele na bieżące potrzeby swojego domu, redukujesz także starty energii związane z jej przesyłem, co również pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów.

Słońce, jako niewyczerpalne źródło energii doskonale sprawdzi się również jako „dostawca prądu” dla Ciebie i Twojej rodziny. Przy pozyskiwaniu energii ze słońca nie powstaje dwutlenek węgla ani żaden inny gaz cieplarniany. Raz wyprodukowane panele przy odpowiedniej eksploatacji mogą służyć ponad 30 lat, w niewielkim stopniu tracąc swoją wydajność. Zadbaj o przyszłość swoich dzieci i dołóż swoją cegiełkę do tego, by świat, w którym przyjdzie im żyć, był choć odrobinę mniej zanieczyszczony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here