W skrócie BIK i KRD są bazami dłużników, w których gromadzone są informacje o wszystkich powstałych zobowiązaniach, zarówno spłaconych, jak i zaległych. W jaki sposób trafia się do tych baz? Czym się między sobą różnią?

Czym jest BIK?

BIK jest skrótem od Bazy Informacji Kredytowej i jego podstawową funkcją jest gromadzenie danych o historii kredytowej wszystkich klientów, którzy podjęli się zobowiązań wobec banków i SKOK-ów. Dotyczy to także większości firm pozabankowych, w tym parabanków, jednak w ich przypadku, współpraca jest opcjonalna i nieobowiązkowa (stąd wiele ofert pożyczek bez weryfikacji). Dzięki informacjom zawartym w BIK pożyczkodawca jest w stanie zweryfikować historię kredytową klienta, a tym samym sprawdzić jego wiarygodność, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Jak sprawdzić, czy jest się w BIK?

Podstawowym założeniem BIK jest udostępnienie danych, dla instytucji finansowych, dotyczących potencjalnych klientów. Oprócz firm również każdy z nas może skorzystać z zawartych w bazie informacji. To jak sprawdzić, czy jestem w BIK, wskazuje kredyt-top.pl, pozwalający krok po kroku zorientować się, jak działa ta baza i jakie czynności należy podjąć. Podstawą będzie tutaj skorzystanie z internetu i zalogowanie się na stronie instytucji. Potrzebna będzie rejestracja konta oraz potwierdzenie tożsamości. W ten sposób otrzymuje się możliwość pobrania raportu, w którym zawarte będą wszystkie informacje o tobie i twoich działaniach finansowych (kredytach i pożyczkach).

Czym jest KRD?

W przypadku KRD mamy do czynienia z Krajowym Rejestrem Dłużników. Działa na podobnej zasadzie co BIK, jednak z tą różnicą, że zbiera i udostępnia informacje przede wszystkim o sytuacji finansowej firm i przedsiębiorstw, choć dane o dłużnikach indywidualnych także. Tutaj trafiają wszelkie informacje o pożyczkach i kredytach, które zaciągają klienci biznesowi. Widnieją tu również dane na temat złożonych wniosków oraz ewentualnych zapytań o nie w instytucjach bankowych czy pożyczkowych. Dotyczy to najróżniejszych sektorów rynku, od finansowego, przez usługowe, aż po handel, administrację i przemysł.

Jak sprawdzić, czy jest się w KRD?

Tutaj także informacje dostępne w bazie możliwe są do sprawdzenia przez każdego. Zarówno klient biznesowy, jak i osoba prywatna może zweryfikować swoją aktualną sytuację. Da się więc sprawdzić informacje o sobie, swojej firmie, jak i każdym innym przedsiębiorstwie, co pozwala na zorientowanie się, czy jest godne zaufania. I tutaj konieczna będzie rejestracja konta z potwierdzeniem tożsamości. Następnie wystarczy podać swój PESEL albo NIP firmy, by otrzymać dokładny raport na ten temat.

Jak trafić do BIK i KRD?

Najprostszym sposobem na trafienie zarówno do BIK, jak i KRD, jest niespłacenie terminowo zaciągniętego zobowiązania. Jeżeli zalegamy z płatnościami, jednakowo instytucja finansowa, firma, a nawet osoba fizyczna mogą wpisać nas do baz danych dłużników. Oczywiście są względem tego pewne zasady.

Aby trafić do KRD, zazwyczaj trzeba posiadać minimum 200 zł długu i jednocześnie opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni. W przypadku BIK, informacje o tobie trafiają tam za każdym razem, gdy tylko weźmiesz kredyt lub pożyczkę. Za jego pomocą odnotowuje się zarówno wysokość powstałego zobowiązania, jak i terminowość spłaty. Dane o tym są aktualizowane raz w miesiącu przez cały okres spłaty. Jeżeli zadłużenie zostało spłacone, jest o tym informacja, jeżeli nie, na bieżąco uaktualnia się czas opóźnienia w spłacie.

jak kampania reklamowa na facebooku może pomóc zwiększyć przychody

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here