Konto maklerskie (rachunek inwestycyjny, rachunek maklerski) jest nieodzownym narzędziem, bez którego gra giełdowa nie jest możliwa. Co ciekawe, pandemia koronawirusa, która w 2019 spowodowała poważne zawirowania na rynku papierów wartościowych, obecnie przyczynia się pośrednio do wzrostu liczby rachunków inwestycyjnych. Oprócz rosnącej świadomości inwestycyjnej gracze stale uzyskują dostęp do nowych narzędzi oferowanych między innymi przez platformy tradingowe.

  • Czym jest rachunek inwestycyjny?
  • Kto może stać się posiadaczem konta maklerskiego?
  • Czy założenie konta maklerskiego jest trudne?
  • Gdzie założyć rachunek inwestycyjny?

Co to jest konto maklerskie?

Za pośrednictwem rachunku maklerskiego inwestorzy mogą uczestniczyć w operacjach giełdowych, zlecając transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych, wymianę par walutowych (Forex), czy też zawierając kontrakty CFD.

Konto maklerskie służy także do przechowywania zgromadzonych aktywów.

Rachunek prowadzony jest w formie elektronicznych zapisów zdarzeń gospodarczych np. na określonej platformie inwestycyjnej, z którą inwestor ma zawartą umowę o prowadzenie konta maklerskiego.

Kto może założyć rachunek maklerski?

Konta maklerskie są dostępne dla wszystkich osób fizycznych, prawnych oraz podmiotów gospodarczych funkcjonujących na zasadach ogólnych.

Inwestorzy prywatni muszą legitymować się aktualnym dokumentem pozwalającym potwierdzić ich tożsamość oraz wiek. Z uwagi na czynności powodujące określone skutki prawne (transakcje handlowe) inwestor musi być osobą pełnoletnią. Niezbędny jest także rachunek bankowy, na który dokonywane będą wpłaty środków z rachunku inwestycyjnego.

Jak założyć konto maklerskie?

Formalności związane z założeniem rachunku maklerskiego są obecnie w większości przypadków dostępne online. Zwykle jest to formularz, w którym należy zamieścić dane personalne włącznie z numerami dokumentu tożsamości. Oczywiście należy liczyć się z koniecznością potwierdzenia prawdziwości wprowadzonych danych, dlatego wszystkie wpisy powinny być skrupulatnie sprawdzone, przed wysłaniem formularza. Formy weryfikacji danych są różne, w zależności od instytucji, z którą inwestor zamierza zawrzeć umowę o prowadzenie konta maklerskiego.

Gdzie założyć konto maklerskie?

Rozwój cyfryzacji, także w zakresie finansów i gospodarki spowodował odejście inwestorów od usług instytucjonalnych na rzecz platform tradingowych.

Poza skutecznością platformy oferują także wyjątkowo niskie koszty obsługi rachunków. Warto pamiętać, że inwestowanie online nie wymaga utrzymania sieci luksusowych biurowców. Eksperci pomagający śledzić i zrozumieć główne indeksy giełdowe na świecie, dzięki swojej dostępności w sieci, są w stanie obsłużyć znacznie większą liczbę klientów, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku konwencjonalnego biura maklerskiego.

Dużą zaletą platformy inwestycyjnej jest także brak presji czasowej przy zapoznawaniu się z portfolio oferowanych usług. Inwestor ma czas na przemyślenie swoich preferencji i dostosowanie do nich najkorzystniejszej propozycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here