Jeżeli zbliżamy się do wieku emerytalnego, to zaczynamy pilnować tego, żeby w jednym miejscu posiadać wszystkie nasze świadectwa pracy. W tym czasie interesujemy się też jak staż pracy wpłynie na wysokość naszej emerytury. Czasami szukamy dodatkowego zatrudnienia na umowę o pracę, żeby mieć szanse na wyższe świadczenie emerytalne. Prawda jest bowiem taka, że przeważnie emerytura jest bardzo niska i nie zawsze pozwala nam na godne życie. Warto temu zapobiec jeżeli to jest możliwe i postarać się, żeby emerytura była jak najwyższa.

Co wlicza się do stażu pracy do emerytury?

Co wlicza się do stażu pracy do emeryturyZazwyczaj dopiero w momencie składania wniosku dowiadujemy się co wlicza się do stażu pracy do emerytury. Taka wiedza jest dostępna dla każdego i można dowiedzieć się wcześniej, żeby móc się odpowiednio przygotować i procedura przyznawania emerytury była szybsza oraz bardziej dla nas korzystna. Pamiętajmy, że emerytura zostanie wyliczona na podstawie dokumentów, które dostarczymy pracownikowi odpowiedzialnemu za wyliczenie nam świadczenia. Jeżeli nie dostarczymy wszystkich dokumentów, to niestety musimy się liczyć z tym, że nasza emerytura nie będzie wysoka. Dlatego warto wcześniej wiedzieć jakie dokumenty będą nam potrzebne i zadbać o to, żebyśmy je posiadali.

Jedno miejsce pracy

Jeżeli przez całe życie pracujemy w jednym miejscu, to zazwyczaj nie mamy problemu, ponieważ posiadamy jedno świadectwo pracy. Gorzej jest jeżeli pracowaliśmy w wielu różnych miejscach. Wtedy zebranie wszystkich świadectw pracy może być uciążliwe. Niektóre przedsiębiorstwa mogą już przecież nie istnieć i w takiej sytuacji będzie trzeba szukać naszego świadectwa w archiwach zakładowych. Jest to możliwe do zrobienia, ale z całą pewnością może nam to zająć trochę czasu. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby wszystkie swoje dokumenty związane z pracą trzymać w jednym miejscu. Niestety jako młodzi ludzie zazwyczaj o tym nie pamiętamy i przez to w wieku przedemerytalnym pojawia się problem, ponieważ musimy szybko posiadać wszystkie nasze świadectwa pracy. Warto tym tematem zająć się odpowiednio wcześniej.

Okresy składkowe i nieskładkowe

Nie każdy ma świadomość tego, że nie tylko świadectwa pracy wliczają się do stażu pracy do emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wyliczał wszystkie nasze okresy składkowe i nieskładkowe, więc powinniśmy mu dostarczyć jak najwięcej dokumentów, które potwierdzają, że były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

Jeżeli jesteśmy kobietami, które rodziły dzieci, to pamiętajmy, że okres macierzyński również wlicza się do naszej emerytury. W przypadku mężczyzn pamiętajmy o służbie wojskowej, która może znacznie wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego.

Dokumenty do ZUS

Niewiele osób wie, że nawet przebywanie w więzieniu może wpłynąć korzystnie na wyliczanie stażu pracy do emerytury. Tak naprawdę powinniśmy dostarczyć Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wszystkie nasze dokumenty, które są związane z aktywnością zawodową. Jeżeli nie jesteśmy pewni co nam będzie potrzebne, to zawsze możemy podejść do placówki i poprosić o przekazanie nam listy, na której będą znajdować się dokumenty, które powinniśmy dostarczyć. Dzięki temu zadanie to będzie dla nas łatwiejsze i będziemy mieli pewność, że nasza emerytura zostanie naliczona prawidłowo.

Czasami zdarza się, że nie zgadzamy się z wysokością emerytury wyliczonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji możemy zawsze odwołać się od decyzji o wysokości emerytury i poprosić, żeby została ona wyliczona ponownie. Być może zauważymy w wyliczeniach błąd lub znajdziemy w tym czasie jeszcze jakiś dokument, który będzie miał wpływ na wysokość naszej emerytury.

Co wlicza się do stażu pracy do emeryturyTak naprawdę Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada wszystkie potrzebne mu informacje. W końcu to właśnie do niego wpływają nasze składki na ubezpieczenie społeczne. Dostarczanie papierowych wersji świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających okresy składkowe wydaje się być niepotrzebne. Jednak warto takie dokumenty posiadać, ponieważ życie nie raz pokazały, że instytucje tego typu bywają zawodne. Być może niedługo powstanie pewny i stabilny system, który sam będzie obliczał wysokość emerytury. Póki co Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa na staromodnych warunkach i każda osoba chcąca dostać decyzję emerytalną musi dostarczyć odpowiednie dokumenty.

Na podstawie przyniesionych przez nią dokumentów zostanie naliczona wysokość świadczenia emerytalnego. Pamiętajmy, że wysokość emerytury będą naliczać nam ludzie, którzy są istotami omylnymi, więc czasami mogą zdarzyć się pomyłki. W takiej sytuacji odwołajmy się od decyzji, ponieważ może się okazać, że sposób wyliczenia nie był dla nas korzystny. Emerytura nie jest wysokim świadczeniem, więc warto zadbać o to, żeby była jak najwyższa. Dzięki temu nasze życie na emeryturze będzie łatwiejsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here