E-praca inaczej zwana pracę zdalną, czy też pracą poprzez internet, jest coraz powszechniejszą formą świadczenia obowiązków zawodowych. W niektórych zawodach obecność pracownika w miejscu pracy nie jest specjalnie potrzebna, albowiem większość prac można wykonać właśnie zdalnie. Dlatego wydaje się, że w przyszłości to właśnie e-praca będzie dominującą formą świadczenia pracy.

Co to jest e praca?

Co to jest e pracaWykonywanie obowiązków zawodowych poprzez internet ma dość krótką historię. Tak mniej więcej od 10 lat taka forma pracy robi się coraz bardziej popularna. Oczywiście już wcześniej mnóstwo obowiązków zawodowych wykonywało się poprzez internet, mimo wszystko jednak wciąż pracując w biurze pod nadzorem szefa i we współpracy z innymi pracownikami. Niemniej jednak nie wszystkie obowiązki wymagają stałej obecności w biurze. Dlatego też z takiej formy pracy często korzystają osoby będące na samozatrudnieniu. Różni graficy, copywriterzy, czy też tłumacze niekoniecznie muszą wynajmować drogie biuro i tracić czas na dojazdy. Albowiem swoją pracę mogą wykonywać wprost z domu wykorzystując połączenie internetowe. Praca zdalna wobec postępującej cyfryzacji wydaje się przyszłością. Niemniej jednak taka forma pracy wiąże się również z wieloma wadami albowiem nie jesteśmy przyzwyczajeni do pracy w pojedynkę bez stałego nadzoru szefa i co więcej – większość z nas nie potrafi sobie samodzielnie zaplanować czasu pracy.

Jak samodzielnie zaplanować czas pracy?

Pracując zdalnie z wykorzystaniem połączenia internetowego jesteśmy skazani na samodzielną organizację swojego czasu pracy. Przebywając w biurze pod stałym nadzorem szefa w zasadzie mamy określony harmonogram wykonywania czynności zawodowych. Co więcej jesteśmy stale kontrolowali. Pracując zdalnie w domu jesteśmy pozbawieni tej kontroli i narażeni na wiele pokus, które będą nas odciągały od komputera.

Dlatego też musimy odpowiednio zaplanować sobie czas w pracy w domu, aby nie marnować go na jakieś prywatne sprawy, które przecież mogą poczekać. W przeciwnym razie będziemy mało wydajni i będziemy pracować więcej niż standardowe 8 godzin dziennie, co sprawi, że czas wolny zleje nam się z czasem pracy. Ani nie będziemy odpowiednio wydajnie pracować, ani też wystarczająco odpoczywać. Taki stan rzeczy jest bardzo zgubny i prowadzi do problemów nawet natury psychicznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here