Młodzi ludzie zapewne nie zastanawiają się jeszcze zbyt wiele o własnej emeryturze. Jednakże coraz większa liczba Polaków chciałaby odpowiednio zabezpieczyć swoją przyszłość tak, aby móc cieszyć się życiem i wolnym czasem, a nie martwić sytuacją finansową, gdy już zakończą pracę zawodową. Z tego powodu popularność zyskują programy emerytalne. Kiedy jednak się na nie zdecydować?

Czym są programy emerytalne?

System emerytalny w Polsce składa się z trzech filarów. Pierwszym z nich jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), drugi to system Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Trzecim jest zaś Pracowniczy Program Emerytalny- w skrócie PPE. Stanowi on formę dobrowolnego, dodatkowego i prywatnego oszczędzania na godne życie na emeryturze. Odkładanie pieniędzy w ramach takiego programu ma charakter długoterminowy, dlatego warto pomyśleć o nim odpowiednio wcześniej. Składki na emeryturę są odprowadzane głównie przez pracodawcę, jednak pracownik może dodatkowo, na własną rękę, również to robić- jest to opcja dobrowolna. Na viennalife.pl dowiesz się więcej o takiej metodzie lokowania swoich oszczędności.

Czy warto poważnie zainteresować się programem emerytalnym?

Wzięcie udziału w programie emerytalnym jest oczywiście całkowicie dobrowolne, jednak z uwagi na jego długoterminową formę należy podjąć decyzję o jego założeniu odpowiednio wcześnie. Pod uwagę należy wziąć fakt, że programy emerytalne są zazwyczaj dosyć elastyczne. Oznacza to, że kwota, jaką możemy wpłacić na jego poczet nie jest odgórnie narzucana przez pracodawcę, co oczywiście przemawia na korzyść takiego programu. Bardzo ważnym aspektem jest to, że pracownik nie jest zmuszony do opłacania PPE z własnej kieszeni. Pamiętajmy, że nikt nie jest przypisywany do programu automatycznie przez pracodawcę, co daje pełną świadomość podejmowanej decyzji. Należy jednak brać pod uwagę, że programy mają zazwyczaj charakter grupowy. Istnieje też w nich pewien limit wpłacanych składek, dlatego warto poważnie rozważyć decyzję o przystąpieniu do niego. Więcej informacji na temat programów emerytalnych i aktualną ofertę znajdziesz na viennalife.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here