Rozwój mediów umożliwia przekazywanie treści w sposób bardziej przystępny odbiorcom. Dzieci o wiele łatwiej przyswajają wiedzę poprzez multimedia niż w sposób tradycyjny. Warto to wykorzystać w nauce religii.

Treść Biblii obfituje w przypowieści i historie o różnych życiowych tematach. Niekiedy nawet dorosłym ciężko jest je sobie przyswoić. Przekazanie ich w formie interesującej dla dzieci, jak na przykład komiksy, zachęci je do nauki zarówno treści Starego, jak i Nowego Testamentu.

Angażujące treści

Zarówno dorosła osoba, jak i dziecko, łatwiej przyswaja nowe informacje, jeżeli angażują one zmysł wzroku. Może to być komiks czy rebus. Strony internetowe dają na tym polu ogromne możliwości. Patrząc na stronę http://bibliadladzieci.com/ dziecko jest nie tylko zachęcone wyglądem zamieszczanych tam materiałów, ale również ich treścią. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się komiksy. W tej chwili opiewają one na różne tematy, także te odnoszące się bezpośrednio do Biblii.

Historie obrazkowe

Przekazywane historii w formie komiksów jest coraz popularniejsze. Sukces tego formatu jest spowodowany prostą formą odbioru, atrakcyjnymi obrazkami i łatwymi dialogami. Ważne jest, aby podkreślić, że użycie komiksu nie oznacza tego, że treść będzie spłycona. Oczywiście, znikają z niej trudne słowa i archaiczna składnia. Jednak za to, pojawiają się bardziej współczesne dialogi i niekiedy nawet nawiązania do dzisiejszych czasów. Takie działania nie wpływają na przekaz. Komiks nie jest przecież prostym pismem obrazkowym, jak miało to miejsce kilka wieków temu. Pod warstwą grafiki kryją się prawdziwe historie i życiowa mądrość.

Nowoczesna szkoła

Wykorzystanie komiksów na lekcjach religii w szkole może być świetnym pomysłem. Taka forma przekazywania wiedzy na pewno przykuje uwagę dzieci na dłuższy czas. Nauka poprzez zabawę to jedno z założeń nowoczesnych metod nauczania. Nieraz przekonano się o skuteczności takich rozwiązań. Łatwy w odbiorze przekaz, umożliwi przyswojenie treści biblijnych w prostszy sposób. Zamiast przedstawiać treść w enigmatyczny sposób, można uatrakcyjnić ten proces i iść z duchem czasu. Tylko tak nadążymy za młodym pokoleniem i przekażemy mu chrześcijańskie wartości.

Nauka religii i przekazywanie treści Biblii nie musi być nudne i trudne. Warto spróbować nowoczesnych metod edukacji nie tylko w domu, ale również w szkole. Dzięki wykorzystaniu komiksów dzieci będą bardziej chętne do nauki i przykują swoją uwagę na dłużej. Zachęcone taką formą przekazywania treści, same będą chciały zaczerpnąć więcej informacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here