Regulatory wzrostu i rozwoju roślin to grupa środków ochrony roślin zwana potocznie często antywylegaczami. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie szybkości wydłużania międzywęźli podczas intensywnego wiosennego wzrostu.

Kiedy stosować antywylegacze?

Ich termin aplikacji może być zróżnicowany w zależności od celu. Podstawowy zabieg przypada w fazie początku wydłużania pędy do fazy pierwszego kolanka (BBCH 30-31). Jego zadaniem jest skrócenie dolnych międzywęźli, korzystny wpływ na rozwój systemu korzeniowego oraz pogrubienie ścian źdźbła. W efekcie regulatory wzrostu minimalizują ryzyko wylegania roślin oraz działają plonotwórczo.

Środki ochrony roślin z tej grupy mogą być też wykorzystywane do tzw. dokrzewiania. Należy je wówczas stosować wcześniej, czyli w fazie krzewienia. Ich aplikacja rekomendowana jest na słabo krzewiące się uprawy. W przypadku zastosowania na dobrze rozkrzewione plantacje ich wpływ na rośliny jest negatywny. Zboża wytwarzają nienaturalną liczbę źdźbeł kosonośnych, a ich zdolność do budowy plonu spada.

Regulatory wzrostu, które są dostępne tu: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/regulatory-wzrostu–c-001108, mogą być też aplikowane w wyższych fazach rozwojowych zbóż. Zabieg od fazy BBCH 39 do 49 (od fazy liścia flagowego do fazy pojawienia się pierwszych ości) ma na celu skrócenie dokłosia. Po zabiegu mniej intensywnie rozwija się ostatnie międzywęźle- obniżenie środka ciężkości zmniejsza ryzyko wylegania.

Co warto wiedzieć o wybranych substancjach czynnych?

Do regulacji łanu zbóż można wykorzystać kilka substancji czynnych wchodzących w skład wielu produktów. W tej grupie można wyróżnić związki działające na ograniczenie aktywności gibereliny (chlorek chlormekwatu, trineksapak etylu, chlorek mepikwatu, proheksadion wapnia) oraz prekursowy etylenu (etefon). Wymienione substancje różnią się właściwościami.

Trineksapak etylu

Trineksapak etylu to substancja czynna zaliczana do inhibitorów gibereliny. Związek wykazuje biologiczną funkcjonalność w roślinie przez około 15 dni. Najefektywniej działa w temperaturze powietrza od 10 do 15°C, ale bilogiczną skuteczność wykazuje już w 5°C. Co ważnie do dobrego działania nie wymaga operacji słonecznej. Zmniejsza szybkość wydłużania międzywęźla, dwóch kolejny międzywęźli, które rozwijają się po jego aplikacji. Trineksapak etylu zawarty jest między innymi w produkcie Getup 250 EC.

CCC (chlorek chloromekwatu)

Podobnie jak trineksapak etylu hamuje działanie fitohormonu odpowiedzialnego za wzrost elongacyjny międzywęźli. Jest najstarszą substancją czynną z grup regulatorów wzrostu. Jakość działania CCC zależy od nasłonecznienia, które zwiększa jego skuteczność. Minimum temperaturowe dla tej substancji czynnej jest na poziomie 7°C, a optimum w zakresie 10-15°C.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here