W dobie zatrważającego rozwoju gospodarki światowej i globalnej wioski transport jest jednym z działów odpowiadającym za przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków. Potrzeby transportowe należą do grupy potrzeb wtórnych człowieka. Kolejnym zagadnieniem transportowym stricte zajmującym się przewozem dóbr i ludzi jest spedycja.

A więc jak wygląda praca spedytora w telegraficznym skrócie?

A więc jak wygląda praca spedytora w telegraficznym skrócie?Według książkowej definicji jest to działalność polegająca na organizowaniu przewozu towaru. Jest to poprawna, ale bardzo krzywdząca dla spedytora definicja. Spedytor bowiem w zależności od strategii jaką obierze może szukać przewoźnika dla towaru LUB towaru dla przewoźnika. Pokrótce właśnie tym zajmuje się osoba nazywana spedytorem. Brzmi…nudno, prawda?

To tylko wierzchołek góry lodowej – spedytor nie ma łatwej pracy. O ile konkretna wiedza obejmująca informacje o zagadnieniach czysto transportowych nie jest wymagana od rozpoczęcia i można nauczyć się jej w trakcie pracy, o tyle narzędzie w postaci języka obcego jest wymagane w większości firm parających się spedycją.

Dodatkowo trzeba przestrzec o tym, że nie jest to raczej zajęcie dla osób, które wolą skupić się na jednej rzeczy lub nie potrafią na kilku na raz. W pierwszym przypadku będziesz się męczył, a w drugim najzwyczajniej w świecie nie dasz rady. W większości czasu praca spedytora polega na jednoczesnym monitorowaniu procesu transportowego kilku lub kilkunastu ładunków. Jeden mały błąd, na przykład nieprawidłowy wymiar ładunku może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Spedytor obligatoryjnie musi być osobą komunikatywną, otwartą i profesjonalną. Kontakt z przewoźnikiem i klientami często może nie być łatwy, dlatego nie można dać się ponieść nerwom czy stresowi.

Jeśli chodzi o stres – nie można ukrywać, nie jest to praca dla osób lubiących spokój. Praca spedytora chwilami to jeden wielki, nerwowy kocioł. To może być naprawdę jazda bez trzymanki, dlatego też trzeba się na nią przygotować – niemniej jednak daje naprawdę mnóstwo radości i satysfakcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here