Jeśli kiedykolwiek pracowałeś na umowę o pracę, to po zakończeniu zatrudnienia powinieneś otrzymać świadectwo pracy, które jest bardzo ważnym dokumentem. Potwierdza ono nasze zarobki oraz staż pacy i okresy zatrudnienia. Każdy zakład pracy ma obowiązek wydać swojemu pracownikowi takie świadectwo do siedmiu dni od zaprzestania zatrudnienia. To bardzo ważne, aby przechowywać tego rodzaju dokumenty ponieważ będą one potrzebne przy przejściu na emeryturę. Bez nich możesz nie otrzymać swojej emerytury, albo co gorsze dostaniesz mniej pieniędzy niż Ci się należy. Wiele osób tego nie wie i nieumyślnie przez niedbalstwo gubi dokument. A to zwykle nie oznacza nic dobrego. Odzyskanie takiego dokumentu stanowi nie lada wyzwanie i zwykle zajmuje wiele cennego czasu, a i tak nie zawsze się udaje. Takie poszukiwania kosztują najczęściej sporo niepotrzebnych nerwów, których nadmiar nasz organizm nie zawsze dobrze znosi.

Jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu?Jeśli zgubimy świadectwo pracy to nie oznacza jeszcze katastrofy, ponieważ zwykle jest jeszcze nadziej. Jeśli bardzo chcemy je odzyskać, koniecznie powinniśmy się udać do byłego pracodawcy, ponieważ powinien on posiadać kopie tego niezwykle cennego dokumentu. Po napisaniu pisma z prośbą o wydanie kopii świadectwa pracy zwykle zakład pracy wydaje ten dokument zainteresowanej osobie. Wszystko dobrze jeśli nasz były pracodawca nadal istnieje. Pewnie zadajesz w tym momencie bardzo ważne pytanie: jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu pracy?

Jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu?

Jest to możliwe, aczkolwiek na pewno nie takie proste jak nam się może wydawać. Po likwidacji zakładu pracy archiwum kadrowe nie może zostać zniszczone, ponieważ jest to prawnie zabronione. Musi być ono przekazane do archiwum i to tam trzeba się udać, aby odzyskać świadectwo pracy. Sporo firm obecnie zajmuje się prowadzeniem prywatnych archiwów, gdzie za niewielką opłatą można pozyskać te dokumenty. Świadectwo pracy to bardzo istotny dokument, który powinniśmy przechowywać praktycznie do końca życia, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się ono nam przydać.

[Głosów:42    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here