Firmy, których działalność opiera się na usługach transportowych, wymagają sprawnego zarządzania. Nic więc dziwnego, że w każdym przedsiębiorstwie posiadającym flotę samochodową funkcjonuje stanowisko car fleet managera. Jego praca jest bardzo dynamiczna i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Car fleet manager – kto to taki i jak można nim zostać?

Zawód car fleet managera z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Jest to związane z rosnącą liczbą przedsiębiorstw, które oferują usługi transportowe. Mowa tu więc o takich firmach jak: sieci taksówek, wynajem aut czy różnego rodzaju działalność spedycyjna. Duża ilość pojazdów wymaga stałej i bardzo dokładnej kontroli. Dlatego wymagania wobec kandydatów na to stanowisko są bardzo duże.

Do najważniejszych umiejętności, jakie powinien posiadać car fleet manager należą:

  • Znajomość zagadnień związanych z eksploatacją samochodów.
  • Znajomość przepisów dotyczących czasu pracy kierowców i przewozu ładunków.
  • Umiejętność ekonomicznego myślenia – doświadczony car fleet manager to osoba, która będzie potrafiła znacząco zredukować koszty w firmie.
  • Szeroka znajomość branży motoryzacyjnej – nie chodzi tu tylko o znajomość marek samochodów i ich parametrów, ale również o doskonałą orientację na rynku ubezpieczeń i finansowania zakupu pojazdów.
  • Komunikatywność – car fleet manager musi mieć swobodę w nawiązywaniu kontaktów. Komunikacja wewnętrzna i negocjacje z partnerami zewnętrznymi to jego podstawowe zadania.
  • Umiejętność negocjacji – do codziennych zadań zarządcy floty samochodowej należą negocjacje z ubezpieczycielami i dostarczycielami flot. Wynegocjowanie dobrej ceny usług posprzedażowych to podstawa ekonomicznie działającego przedsiębiorstwa.

Obowiązki car fleet managera

Zakres obowiązków car fleet managera jest bardzo szeroki. Flota samochodowa wymaga przecież stałej kontroli, a zaniedbania w tym zakresie mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Oto najważniejsze obowiązki osoby, która zarządza autami dla firm:

  • kompleksowy serwis pojazdów – cykliczne przeglądy, kontrola stanu technicznego aut, wymiana opon zlecanie napraw.
  • koordynowanie i negocjacja cen zakupów aut – car fleet manager doskonale wie, czym jest sprzedaż flotowa i potrafi negocjować warunki sprzedaży oraz usług posprzedażowych.
  • Rozliczanie kosztów związanych z zakupem paliwa – przedsiębiorstwa wymagają, aby osoba pracująca na tym stanowisku potrafiła umiejętnie redukować koszty.
  • Ubezpieczenia – auta dla firm muszą być kontrolowane pod względem terminu ważności ubezpieczeń.
  • Monitoring floty – jeśli firma korzysta z nowoczesnego systemu zarządzania i monitoringu flot, car fleet manager jest osobą, która koordynuje działania tego programu.

Mniejsze przedsiębiorstwa zlecają car fleet managerowi również inne zadania takie jak np. opieka nad nieruchomościami firmowymi czy telefonami komórkowymi. Te obowiązki wymagają dodatkowej znajomości rynku telekomunikacyjnego oraz przepisów dotyczących nieruchomości. Ekonomicznie działające przedsiębiorstwa również w tych obszarach będą chciały znaleźć oszczędności.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here