Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji ogrodzeń od lat popularnością cieszy się siatka pleciona. Do jej największych zalet należą cena i łatwość montażu, jednak nie każdy przekonany jest do estetyki. Wartą rozważenia alternatywą jest siatka zgrzewana, łącząca w sobie walory estetyczne z wytrzymałością i korzystną ceną.
Różnice między siatką plecioną a zgrzewaną
Najczęściej ogrodzenie siatkowe kojarzy się z siatką plecioną. Dostępna w rolkach najlepiej spełnia swą funkcję ochronną w takich miejscach, jak place budów, parkingi czy tereny rolnicze i sadownicze. Jednak mając w planach budowę ogrodzenia z siatki wokół użytkowanego domu lub innego obiektu, lepiej wybrać siatkę plecioną.
Z punktu widzenia trwałości i użyteczności najważniejszą różnicą między siatką zgrzewaną a plecioną jest zastosowany materiał. W klasycznej siatce plecionej jest to stal, czasem ocynkowana, bez dodatkowej bariery ochronnej. Natomiast siatka zgrzewana często powlekana jest tworzywem PVC, co pozytywnie wpływa zarówno na estetykę, jak również na trwałość. Tworzywo sztuczne to dodatkowa bariera ochronna przed działaniem czynników atmosferycznych bez konieczności impregnacji i malowania. Następną zaletą siatek zgrzewanych jest zwiększona sztywność – podczas montażu odpada konieczność żmudnego naciągania. Wystarczy zainstalować je za pomocą klipsów lub kleszczy, łącząc ze słupkami.
Nie tylko ogrodzenia
Siatki zgrzewane coraz powszechniej stosuje się nie tylko jako materiał ogrodzeniowy. Możliwość wyboru między kilkoma standardowymi wielkościami oczek oraz wymiarami sprawia, że kontrahenci polskiej firmy Perfopol zamawiają siatkę do innych potrzeb: http://www.perfopol.pl/pl/Siatki_zgrzewane
Siatki perforowane wykorzystuje się do budowy elementów urządzeń chłodniczych i klimatyzatorów, części maszyn i urządzeń (także rolniczych), filtrów przemysłowych oraz wszelkiego rodzaju osłon. Duża wytrzymałość idąca w parze z niewielką masą to ogromna zaleta. Do partnerów największego w Polsce producenta blach i siatek perforowanych należą też firmy zajmujące się tworzeniem elementów dekoracyjnych do ogrodu i na działkę, między innymi bram i furtek.
Siatka zbrojeniowa może posłużyć też jako ważny element konstrukcyjny budynku, gdzie pełni rolę maty zbrojeniowej. Maty z siatki zbrojeniowej podnoszą ogólną wytrzymałość betonu poprzez rozpraszanie pojawiających się naprężeń. Maty zbrojeniowe to także mniejsza grubość betonowej wylewki. Oczywiście siatka pełniąca rolę zbrojenia być dopasowana do typu i rodzaju budowli – o szczegóły warto dopytać fachowców, kontaktując się z nimi poprzez stronę Perfopol.pl.