Nadchodzi taki czas w życiu każdego z nas, kiedy w końcu musimy zakasać rękawy i zacząć żyć na własny rachunek. Podejmujemy pracę z różnych pobudek – chcąc rozpocząć karierę zawodową po studiach lub zacząć po prostu zarabiać.

Choć powody mogą być różne, procesy rekrutacji na dane stanowiska odbywają się raczej podobnie i panują tu stałe zasady. Jedną z nich jest złożenie stosownych dokumentów. Składamy wtedy CV, list motywacyjny albo jedno i drugie. Co jednak zrobić, gdy marzymy o posadzie w jakiejś firmie, ale akurat nie szuka ona nowych pracowników?

Na pewno nie musimy się wycofywać lub czekać na termin uruchomienia rekrutacji. Mamy prawo do tego, aby starać się o wyśnioną pracę w każdym momencie. Jednym z rozwiązań jest złożenie podania o pracę. Wiele osób myśli, że ten rodzaj dokumentu stoi na równi z listem motywacyjnym. To mylne przeświadczenie. Czym zatem ono jest i jak prawidłowo należy je sformułować?

Podanie o pracę – co to za dokument?

Podanie o pracę jak napisaćJak zostało wyżej powiedziane, podanie o pracę składamy wtedy, kiedy dana organizacja nie przewiduje jawnego przeglądania ofert kandydatów. Często po ukończeniu studiów mamy jasno określony cel, gdzie chcielibyśmy pracować. Oficjalny brak wolnych stanowisk nie powinien zrażać młodych absolwentów. Dlaczego rezygnować z marzeń tylko dlatego, że przedsiębiorstwo, do którego chcemy aplikować, nie prowadzi akurat rekrutacji?

Wysyłając podanie o pracę, dajemy przyszłemu pracodawcy sygnał, jak bardzo zależy nam na byciu częścią organizacji. Nie jest to więc żadna forma narzucania się, wręcz przeciwnie – taki krok może przynieść oczekiwany rezultat w postaci zatrudnienia.

Nierzadko firmy prowadzą bazę danych. Składa się ona z danych osób, które wysyłały do niej swoje podania o pracę. Oznacza to, że jeśli nawet z początku dostaniemy odpowiedź odmowną, nasze szanse na wymarzone stanowisko nie są wcale przekreślone. Gdy przeprowadzane będzie kolejne poszukiwanie osób do pracy, szefostwo może się do nas odezwać i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Często zdarza się tak, że liczba dostępnych etatów jest ograniczona, a ilość odpowiednich kandydatów je przewyższa. W takim wypadku ci, którzy odpadli za pierwszym razem, mogą zostać pracownikami firmy dopiero po zakończeniu drugiej rekrutacji.

Podanie o pracę jak napisać?

Założenie jest takie, że ma mieć ono wydźwięk bardzo oficjalny, a nawet oschły. Nie należy „lać wody” oraz przesadzać z ilością słów. W dzisiejszych czasach powszechny jest dostęp do informacji – nie zaleca się więc kłamać w podaniu. Raczej powinniśmy być wiarygodni, rzeczowi i konkretni.

W podaniu tym nie stosujemy konkretnych zwrotów grzecznościowych, Używamy za to ogólnych sformułowań takich jak: dyrekcja, właściciel, dział zasobów ludzkich.

Konieczne jest zawarcie w podaniu o pracę następujących elementów:

  • w prawym, górnym roku data i miejscowość;
  • lewy, górny róg – imię i nazwisko, adres korespondencyjny i dane kontaktowe;
  • dokładne dane firmy, do której chcemy wysłać dokument;
  • na środku tytuł drukowanymi literami: „PODANIE O PRACĘ” i adekwatna pod nim treść;
  • pod treścią, po prawej stronie zwrot grzecznościowy np. „Z wyrazami szacunku” oraz odręczny podpis.

Wysyłając podanie drogą elektroniczną, możemy poinformować pracodawcę o dołączonych załącznikach np. CV, czy zaświadczenia o wykształceniu wyższym.

Niewątpliwie najważniejszą częścią w podaniu jest jego treść. To z niej można wyczytać, że jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy. Ważne, abyśmy nie byli przy tym nachalni.

Treść podania

Na początku zamieszczamy w nim zapis o tym, że bardzo chcielibyśmy rozpocząć pracę na danym stanowisku. Następnie należy podać powód, dlaczego chcielibyśmy dostać tę posadę. Istotne jest opisanie swojej wiedzy, kompetencji i podkreślenie wcześniejszego doświadczenia, jeśli takowe posiadamy. Na końcu wymieniamy cechy, które wyróżniają nas na tle innych osób i sprawiają, że dobrze wywiązalibyśmy się z powierzonych nam zadań.

Podanie o pracę jak napisaćNiektórzy porównują podanie o pracę do rozszerzonego CV. Curriculum Vitae posiada wszystkie informacje o aplikującym. Są to jednak suche fakty. Podanie o pracę ma być krótką historią przyszłego pracownika, które udowadnia, że swoim doświadczeniem i kwalifikacjami przewyższa innych. Argumenty w nim zastosowane mają przekonać zatrudniającego.

Treść treścią, ale zadbajmy również o wygląd składanego egzemplarza. Kartka nie może być poplamiona, czy wymięta. Zarówno to, w jaki sposób opisujemy się w podaniu, jak schludny wygląd samego dokumenty zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej kandydatury.

Staranie się o pracę zawsze wiąże się z dużym stresem. Jednak, gdy odpowiednio się do tego przygotujemy, zdenerwowanie będzie dużo mniejsze, a i efekt osiągniemy szybciej, niż sądziliśmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here