Jeszcze do niedawna posiadanie klimatyzatora kojarzyło się mieszkańcom naszego kraju z wysokim statusem majątkowym i luksusem, na który niewielu było stać. Równocześnie od dekad z ich zalet korzystają już mieszkańcy południa Europy czy USA. Dziś ceny spadły na tyle, że większość z nas może sobie pozwolić na zakup klimatyzatora, a jego przenośna wersja może kosztować zaledwie kilkaset złotych. Czy są one rozwiązaniem, które faktycznie warto wziąć pod uwagę?
Zalety klimatyzatorów przenośnych
Klimatyzatory przenośne są zazwyczaj dość kompaktowych rozmiarów urządzeniami, których rozmiary i waga pozwalają na swobodny transport i przenoszenie. Wymagają mniej pracy podczas instalacji i są zwykle tańsze od systemów typu Split. Jakie jeszcze zalety posiadają:
- Nie wymagają stałej instalacji ani we wnętrzu pomieszczenia, ani na zewnątrz. Klimatyzatory Split (czyli „tradycyjne”) muszą być zainstalowane na stałe przez fachowców, którzy już za samą tę usługę oczekują nawet kilkuset złotych. Natomiast decydując się na klimatyzator przenośny, możesz od razu po przyniesieniu go do domu rozpocząć chłodzenie pomieszczenia – wystarczy, że wystawisz rurę za okno i podłączysz przewód do gniazdka.
- Jest mobilny i łatwy w przenoszeniu – w odróżnieniu od klimatyzatora zainstalowanego na stałe, który chłodzi wnętrze tylko jednego pomieszczenia, klimatyzator przenośny możesz zabrać ze sobą, dokądkolwiek się udajesz (wystarczy jedynie zapewnić możliwość usuwania ciepłego powietrza rurą na zewnątrz). Jego kompaktowe wymiary, niska waga i wbudowane kółka pozwalają na łatwe przenoszenie.
- Jest znacznie tańszy – nie chodzi tu wyłącznie o sam zakup (choć różnica jest zauważalna), ale także o instalację (która jest darmowa w odróżnieniu od klimatyzatorów typu Split) i dokonywane przeglądy – tradycyjne klimatyzacje wymagają znacznie częstszych przeglądów technicznych i konserwacji, które bywają kosztowne.
- Możesz go łatwo odsprzedać – nic nie jest zainstalowane na stałe, więc jeśli klimatyzator nie spełni twoich oczekiwań lub zechcesz wymienić go na mocniejszy model, to bez problemu możesz go sprzedać.
Wady klimatyzatorów przenośnych
Jak każde urządzenie, również klimatyzatory przenośne mają pewne (choć niewielkie) wady. Wśród nich warto o:
- Niższej wydajności,
- Wyższym poziomie hałasu podczas pracy,
- Konieczności zapewnienia wylotu ogrzanego powietrza na zewnątrz.
Na szczęście producenci klimatyzatorów wciąż rozwijają oferowane produkty i dzięki temu w stosowanych przez nich rozwiązaniach sporo wad udało się wyeliminować. Np. FRAL oferuje wydajne klimatyzatory mogące pracować w systemie dwururowym, stojące na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu osiągają wydajność porównywalną ze stacjonarnym klimatyzatorem, hałas nie jest słyszalny we wnętrzu, a chłodne powietrze jest wtłaczane do wnętrza pomieszczenia (nie ma więc mowy o nieestetycznej rurze wylotowej biegnącej przez mieszkanie).