Kiedy rozpoczynamy jakąkolwiek pracę, to obowiązkiem pracodawcy jest nam wręczenie umowy o pracę. Bez takiej umowy nie powinniśmy świadczyć swoich usług. Umowa o pracę daje nam bowiem gwarancję, że zostaniemy odpowiednio wynagrodzeni oraz pozwala nam skorzystać ze wszystkich uprawnień pracownika. Jeżeli pracujemy bez umowy, to niestety nie mamy żadnych uprawnień i warto dodać, że nie jest to zgodne z prawem.

Umowa o pracę

Kiedy wydajemy świadectwo pracyPodpisana umowa o pracę zobowiązuje nas do świadczenia usług na rzecz pracodawcy. W umowie znajdują się również informacje na temat wysokości naszego wynagrodzenia oraz ilości dni urlopu, który możemy wykorzystać w trakcie trwania umowy. Często można znaleźć tam też inne regulacje, które są zależne od zajmowanego przez nas stanowiska. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zawartej umowy, to możemy sprawdzić w kodeksie pracy czy ona jest zgodna z prawem. Zazwyczaj pracodawcy dbają o to, żeby umowa była odpowiednia i zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Warto jednak znać kodeks pracy, ponieważ znajdują się w nim regulacje, których nie ma w umowie o pracę.

Jako pracownicy musimy wykonywać swoją pracę jak najlepiej, a pracodawca jest zobowiązany wypłacić nam odpowiednie wynagrodzenie. Jeżeli robimy więcej niż mamy zapisane w umowie, to powinniśmy być za to wynagrodzeni w formie premii. Jednak w wielu firmach niestety taka praktyka nie jest stosowana i często pracujemy znacznie więcej niż powinniśmy, a nie ma to wpływu na wysokość naszego wynagrodzenia.

Wypowiedzenie umowy

Czasami zdarza się, że postanawiamy odejść z pracy. Wręczenie wypowiedzenia pracodawcy nie zawsze jest miłe. Zazwyczaj też staramy się po tym fakcie jak najszybciej odejść z firmy. Doprowadzamy nasze sprawy do końca i żegnamy się z pracodawcą oraz koleżankami z pracy. Jednak nie zawsze pamiętamy o tym, że pracodawca ma obowiązek wręczyć nam świadectwo pracy. Bez takiego świadectwa możemy mieć nie tylko problem ze znalezieniem nowego zatrudnienia, ale również w przyszłości może się okazać, że przez to mamy naliczoną niższą emeryturę.

Świadectwa pracy powinny być wręczone przez pracodawcę najszybciej jak to możliwe. Tak naprawdę w ostatnim dniu świadczenia naszej pracy powinniśmy świadectwo dostać do ręki. Jednak nie zawsze jest to możliwe i z tego powodu pracodawca może wręczyć nam świadectwo trochę później, ale nie może przekroczyć terminu siedmiu dni od momentu zakończenia naszej umowy.

Kiedy wydajemy świadectwo pracy?

Często sami jesteśmy przedsiębiorcami i nie zawsze wiemy kiedy wydajemy świadectwo pracy. Nie wydanie takiego świadectwa w terminie może wiązać się z konsekwencjami. Odchodzący od nas pracownik może ten fakt zgłosić i na naszą firmę zostanie nałożona kara. Najlepiej więc wprowadzić w przedsiębiorstwie taką zasadę, że świadectwo pracy wręcza się w ostatnim dniu, w którym pracownik świadczy dla nas pracę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji.

Bardzo często jednak zdarza się, że pracownik po wręczeniu wypowiedzenia udaje się na urlop i tak naprawdę już nie mamy z nim styczności. W takiej sytuacji najlepiej wysłać świadectwo pracy na adres korespondencyjny, który mamy w umowie. Zazwyczaj wystarczy zadzwonić do byłego pracownika i poprosić o przyjście, ale zdarzają się przecież sytuacje, że pracownik nie chce już mieć kontaktu z naszą firmą. Prawda jest bowiem taka, iż nie zawsze żegnamy się z pracownikami w miłej atmosferze.

Termin wydania świadectwa pracy jest taki sam zarówno w sytuacji gdy pracownik wręcza wypowiedzenie, jak i gdy pracodawca postanawia pożegnać się z pracownikiem. Na świadectwie pracy znajduje się informacja dotycząca tego w jaki sposób zostało zakończone świadczenie pracy oraz jaka ilość dni urlopu wykorzystał pracownik. Tam też znajdziemy dane na temat tego jak długo ktoś przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Po co świadectwo pracy?

Kiedy wydajemy świadectwo pracyJeżeli szukamy nowego zatrudnienia, to z całą pewnością będą nam potrzebne świadectwa pracy z firm, w których wcześniej pracowaliśmy. Nasz przyszły pracodawca będzie chciał je zobaczyć i ma do tego prawo. Na podstawie świadectw pracy oblicza się również lata pracy, a w niektórych firmach ma to wpływ na wysokość wynagrodzenia. Dlatego zawsze warto dbać o to, żeby posiadać wszystkie świadectwa pracy. Powinniśmy je trzymać w jednym miejscu, ponieważ będą nam one w przyszłości potrzebne.

rzydadzą się nie tylko podczas poszukiwania nowego zatrudnienia, ale również w momencie kiedy osiągniemy wiek emerytalny i będziemy udawać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania decyzji o dostaniu emerytury. Wtedy również będą nam potrzebne świadectwa pracy, ponieważ na ich podstawie będzie obliczana wysokość świadczenia emerytalnego. Warto o tym pamiętać, ponieważ później możemy mieć problem z uzyskaniem duplikatu świadectwa z firmy, w której kiedyś pracowaliśmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here