Zdarza się ogromna ilość sytuacji losowych, które powodują, że nie można pojawić się w pracy. Jednak każda osoba zatrudniona powinna dokładnie wiedzieć kiedy dostarczyć zwolnienie do pracy. Kiedy dostarczyć zwolnienie do pracy?

Kiedy dostarczyć zwolnienie do pracy?

Kiedy dostarczyć zwolnienie do pracyJeżeli jest to zwolnienie lekarskie, czyli L4 należy je dostarczyć w ciągu 7 dni od daty wystawienia dokumentu przez lekarza. W przypadku kiedy ktoś nie jest zatrudniony w charakterze umowy o pracę, takie warunki mogą znacznie ulec pewnym modyfikacjom. Bywają sytuacje, kiedy pracodawca nie wymaga takiego zwolnienia lub wymaga go niezwłocznie. Wszelkie takie zasady są uzgadniane przed podpisaniem umowy, więc można znaleźć je na umowie. Gdyby w trakcie pracy takie ustalenia uległ zmianom, obowiązkowo należy w prowadzić aneks do umowy, aby pracownik wiedział kiedy dostarczyć takie zwolnienie. Do pracy można nie przyjść z wielu powodów, a jednym z najpopularniejszych jest choroba, a tej nikt nie wybiera. Wiadomo, że w naszym kraju są niesamowite kolejki do lekarzy, więc nie każdy jest w stanie posiadać zwolnienie lekarskie już na drugi dzień. Dzięki takiej wiedzy pracodawcy są wyrozumiali i dają pracownikowi kilka dni na dostarczenie zwolnienia.

W jaki sposób  dostarczyć L4?

Takie zwolnienie do pracy można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji obecnie pracownik się znajduje i jak będzie mu wygodniej. Pracownik powinien też szybko poinformować pracodawcę o tym, kiedy wróci do pracy i jaki jest jego stan zdrowia. Oprócz tego zdarzają się wypadki, gdzie komunikacja miejsca zawodzi i nie można dojechać do pracy. W takim przypadku nikt nie wypisze zwolnienia. Na pewno można starać się otrzymać dokument, który potwierdzi, że taka awaria faktycznie miała miejsce. Dostarczenie takich dokumentów oraz zwolnienia lekarskiego, są bardzo ważne. Potwierdzają one wiarygodność pracownika, w przeciwnym przypadku można uznać go za kłamcę, a to nie będzie dobrze prosperować w jego miejscu pracy. W dodatku umowa o pracę może uwzględniać obniżenie wynagrodzenia miesięcznego za niewyjaśnioną nieobecność w miejscy pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here