Elegancka i stylowa kancelaria notarialna, spokojna praca, ładny strój i dobra pensja – z tym zazwyczaj kojarzy nam się zawód notariusza. Czy rzeczywiście to tak wygląda? Czy kancelaria notarialna to naprawdę wygodne miejsce pracy dla każdego? Co trzeba zrobić, aby tam się znaleźć? Poniżej odpowiemy na te pytania.

Studia prawnicze i możliwości po nich

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że notariusz to po prostu prawnik. A zatem chcąc wykonywać ten zawód, musimy ukończyć studia prawnicze. Trwają one pięć lat i trzeba podkreślić, że zdecydowanie wiążą się one z koniecznością opanowania dość sporego materiału. Co zaś możemy wybrać po studiach prawniczych? Tu możliwości jest wiele. Przede wszystkim jednak wybieramy, czy idziemy na aplikaturę, czyli specjalizujemy się w jakimś kierunku, czy też nie i np. idziemy pracować do firm itp. Wybierając aplikaturę standardowo będzie to aplikacja sędziowska, prokuratorska, notarialna albo adwokacka.

Którą z nich wybrać? Pamiętajmy, że tu duże znaczenie mają nasze predyspozycje psychiczne. Notariusz w przeciwieństwie do adwokata nie musi wykazywać się zdolnością do mówienia przez tłumami, do elastycznej i szybkiej zmiany strategii itp. Notariusz z kolei powinien cechować się umiejętnościami mediacji, rozmowy z ludźmi, łagodzenia konfliktów. Ponadto powinien on również być schludny, cierpliwy, sumienny.

Praca w kancelarii notarialnej

Teraz warto powiedzieć kilka słów o tym, jak w zasadzie wygląda taka praca w kancelarii notarialnej. Zatem na pewno zarobki tutaj są powyżej przeciętnych, co daje nam możliwość życia na wyższej stopie. Na pewno także wymagany jest określony strój i zachowanie.

Miejmy jednak na uwadze to, że praca notariusza to nie tylko nudne wypełnianie papierków i przeglądanie dokumentów. Przede wszystkim notariusz odpowiada za sporządzone przez siebie akty. Ponadto często prowadzi bardzo skomplikowane sprawy jak np. czuwa nad zgodnością z prawem wszelkich umów i zarządzeń w firmie. Podsumowując takie siedzenie nad dokumentami nieraz jest niezwykle stresującą i obciążającą pracą szczególnie jeśli wiemy, że od naszego poświadczenia może zależeć to, kto dostanie pieniądze, czy ktoś wygra sprawę w sądzie itp.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here