Osoby które pracują w jednym zawodzie lub w tej samej firmie już kilka lat często zaczynają borykać się ze zmęczeniem określanym mianem wypalenia zawodowego. Codzienne, powielane obowiązki stwarzają pewną monotonię pracy. Czas zaczyna się dłużyć a pracownik często szuka powodów aby wcześniej wyjść, zrobić sobie nieplanowane wolne czy zacząć szukać innej pracy.

Więc jak zmobilizować się do pracy aby na nowo poczuć zapał i chęci?

Na początek warto sięgnąć pamięcią wstecz i postarać się skojarzyć moment kiedy zaczęło się to zmęczenie. Czy było ono związane z jakimiś wydarzeniami w firmie lub w życiu prywatnym i czy te czynniki nadal występują. Jeśli w pracy zaczęło się źle dziać w związku z pewnymi zmianami które zaszły i jest to stan permanentny to może się okazać że jest to pora na zmianę pracy. Jeśli jednak to wypalenie jest związane z naszym zmęczeniem codziennymi obowiązkami ich marazmem to warto głębiej zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami codo pracy, nad tym co nas motywuje a co demotywuje. Taki rachunek sumienia powinniśmy zrobić sobie zanim to szef zauważy, że nasze chęci do pracy zmalały.

Jak zmobilizować się do pracyMożna wówczas wprowadzić do swoich czynności pracowniczych pewne zmiany, które będą wymagały skupienia i zniwelują rutynę. Wyznaczenie sobie pewnych celów to dla pracownika wewnętrzna motywacja. Ważne aby cele były dla nas ważne i aby zależało nam na ich realizacji. Będziemy mieli wówczas poczucie samospełnienia. Jeśli jest taka możliwość to poprośmy szefa o dodatkowe zlecenia albo zamianę pewnych czynności na inne, tak dla odciążenia. Każda taka dodatkowa praca i chęć jej podjęcia od samego siebie z pewnością będzie dostrzeżona przez przełożonych. Jeśli pracujemy w zespole to raz na jakiś czas warto wyjść całą grupą na spotkanie integracyjne. Pozwoli to lepiej poznać osoby ze swojego otoczenia, zainspirować się wzorem innych i złapać oddech od pracy. Jeśli w naszym miejscu pracy są rekrutacje wewnętrzne to warto brać w nich udział bo możemy wykazać się i na nowo zaistnieć a także awansować na inne stanowisko, które da nam z powrotem siłę w żagle.

To jak zmobilizować się do pracy w zasadzie będzie kwestią indywidualną każdego pracownika. Ważne aby ta potrzeba wynikała z naszych chęci i dążenia w życiu do czegoś więcej. Pamiętajmy, że praca niesie za sobą finansowe korzyści i to chyba najlepsza mobilizacja dla większości pracowników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here