Wyniki egzaminu maturalnego mają ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób, które po ukończeniu szkoły średniej chcą kontynuować swoją edukację i dostać się na wymarzony kierunek studiów. Z tego względu większość maturzystów chce poznać skuteczne techniki nauki – tak, by jak najlepiej zdać egzamin, który jest przed nimi. O czym powinni pamiętać?
Stwórz plan i wyznacz swoje cele
Powtórki w ramach przygotowania do matury warto rozpocząć już na początku ostatniej klasy szkoły średniej. W pierwszej kolejności należy jednak stworzyć odpowiedni plan – uwzględniający zagadnienia, które maturzysta musi koniecznie powtórzyć. Najlepiej ułożyć w tym celu specjalny harmonogram, z podziałem na tygodnie. Maturzysta sam powinien zdecydować, ile czasu poświęci w danym tygodniu na powtórki z przedmiotów, które zdaje. Im wcześniej rozpocznie cały proces powtórek, tym mniej czasu w tygodniu będzie musiał poświęcać na naukę poza lekcjami.
Warto też na samym początku wyznaczyć odpowiednie cele – czyli określić, które przedmioty (i zagadnienia) należy potraktować priorytetowo i poświęcić im najwięcej czasu. Pomoże to w stworzeniu harmonogramu powtórek i zapobiegnie sytuacji, w której maturzyście zabraknie czasu na przyswojenie sobie najistotniejszych kwestii.
Skorzystaj z metody Pomodoro i wyeliminuj rozpraszacze
Nauka do matury to ciągła walka z pokusami i rozpraszaczami. Aby utrzymać maksymalnie wysoką koncentrację warto skorzystać np. z metody Pomodoro. Dzięki specjalnej aplikacji (lub wtyczce w przeglądarce) można podzielić czas na naukę na specjalne bloki – np. 25 minut przerwy skupienia (bez zaglądania do social mediów itd.) i 5 minut przerwy. Po trzech lub czterech takich blokach warto zrobić 15-30 minut dłuższej przerwy. Taki system pomoże w skoncentrowaniu się na bieżącym zadaniu – maturzysta wie, że po każdym bloku nauki czeka go krótki, zaplanowany odpoczynek.
Na czas nauki warto też wyeliminować wszelkie rozpraszacze – wyłączyć powiadomienia w telefonie (lub nawet schować go do szuflady) oraz powiedzieć bliskim, by bez potrzeby nie wchodzili do pokoju.
Znajdź sposób nauki, który ci odpowiada
Skuteczna nauka dla każdego będzie oznaczać coś innego. Z tego względu maturzysta powinien przetestować różne metody – zaczynając od map myśli, przez metodę pierwszych liter aż po tworzenie kreatywnych historyjek, które pomogą w zapamiętaniu szczególnie trudnego materiału i ciągów przyczynowo-skutkowych. O różnych metodach skutecznej nauki można też przeczytać w artykule zamieszczonym na stronie Wyższej Szkoły Bankowej – https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-poradzic-sobie-na-maturze/jak-skutecznie-uczyc-sie-do-matury. W nim też zwrócono uwagę na to, że każdy uczeń ma indywidualne preferencje dotyczące metod nauki – niektórzy np. najlepiej uczą się… chodząc i ruszając się, bo są kinestetykami.
Na koniec – warto też pamiętać, że skuteczna nauka to przede wszystkim regularna nauka. Maturzyści powinni zatem stworzyć plan powtórek i możliwie jak najszybciej przystąpić do jego realizacji.
Artykuł sponsorowany.