Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK, bardzo często pojawia się w kontekście długów i pożyczek. Instytucje finansowe często wykorzystują je jako narzędzia mobilizujące do regularnych spłat zobowiązań. Nie każdy jednak wie, że w bazie danych BIK figuruje każda osoba, która kiedykolwiek korzystała z produktów finansowych, rat oraz innych zobowiązań pieniężnych. Ok. 90% informacji zgromadzonych w BIK stanowią pozytywne informacje o kredytobiorcom, dzięki którym mogą oni łatwiej ubiegać się o kolejne pożyczki i kredyty.

Czym jest BIK i jak się do niego trafia?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich w 1997 r. Jego głównym zadaniem jest zbieranie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji na temat zobowiązań udzielanych przez instytucje finansowe z rynku kredytowego w Polsce. Do BIK trafiają więc wszystkie osoby oraz podmioty gospodarcze, które realizują swoje zobowiązania finansowe i kredytowe względem instytucji finansowych. W praktyce oznacza to, że jeśli w przeszłości korzystaliśmy z produktów finansowych, w tym pożyczek, kredytów, zakupów ratalnych, kart kredytowych i innych, informacje o tym znajdują się w bazie danych BIK.

Warto jednak zaznaczyć, że BIK nie zajmuje się gromadzeniem wyłącznie negatywnych danych, jak mylnie sądzi wiele osób. Oprócz negatywnej historii kredytowej znaleźć w nim można bowiem także tę pozytywną, której posiadanie przyczynia się do łatwiejszego ubiegania się o kolejne produkty finansowe oraz zwiększa szanse na pozytywny odzew instytucji finansowej. Ogólnie rzecz ujmując, historia kredytowa dostępna w BIK to relacja z tego, jak wygląda nasza przeszłość jako klientów instytucji finansowych. Zgromadzone dane dotyczą natomiast m. in. ilości aktualnie posiadanych zobowiązań oraz ich liczby w przeszłości, danych o udzielonych kredytach, opóźnień w spłacie, zaległych rat, działań windykacyjnych itd.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Raporty BIK są dostępne do wglądu dla każdej zainteresowanej osoby. Uzyskanie dostępu do BIK jest stosunkowo proste i pozwala na uzyskanie podstawowych informacji na temat własnej sytuacji finansowej w oczach banków. W pierwszej kolejności należy założyć darmowe konto na stronie Biura Informacji Kredytowej i podać wszystkie wymagane dane. Potwierdzenie tożsamości przebiega poprzez załączenie skanu dowodu osobistego. Dodatkowym warunkiem jest wykonanie przelewu na symboliczną złotówkę z konta będącego w naszym posiadaniu. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, na podany adres e-mail otrzymamy wiadomość z linkiem aktywującym konto.

Jak widać, uzyskanie dostępu do historii kredytowej zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej nie jest trudne do samodzielnego wykonania, aczkolwiek w ten sposób nie jest możliwe uzyskanie bezpłatnego wglądu w pełną i kompletną historię. Osoby, którym zależy na otrzymaniu kompletnych informacji na temat własnej historii kredytowej, mogą natomiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia w tym zakresie dostępnego na stronie: https://mamdlugi.pl/jak-sprawdzic-bik-5-sposobow-on-line-w-banku-i-listem/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here