Instalacja własnego szamba to rozwiązanie wybierane przez wielu właścicieli gospodarstw domowych. Niektórzy, decydują się na szambo, z powodu braku możliwości podpięcia do miejskiej komunikacji kanalizacyjnej. Inni natomiast preferują to rozwiązanie z uwagi na możliwości, które ono oferuje. Szamba bywają rozwiązaniem idealnym w przypadku wielu domków wczasowych, altanek działkowych oraz w wielu innych sytuacjach. Poniżej poświęcamy nieco więcej miejsca tematowi szamb dwukomorowych betonowych. Dowiesz się na podstawie jakich kryteriów dokonywać zakupu zbiornika na szambo oraz czym powinien odznaczać się zbiornik wysokiej jakości.
Szambo dwukomorowe – kiedy i dla kogo?
Szambo dwukomorowe to – jak sama nazwa wskazuje – zbiornik z dwoma komorami, przedzielonymi tzw. przegrodą przelewową, w której znajdują się otwory rewizyjne. Do czego wykorzystuje się szambo dwukomorowe? Przede wszystkim – do zatrzymywania nieczystości produkowanych w danym gospodarstwie domowym. Odmiennie jednak niż w przypadku zbiorników jednokomorowych, nieczystości są dzielone na dwie kategorie i przechowywane w obu komorach. Pierwsza zatrzymuje nieczystości o dużej masie, druga – te o płynnej konsystencji.
W szambach dwukomorowych stosuje się dodatkowo rozwiązania, które ułatwiają przedostawanie się nieczystości z jednej komory do drugiej. Przede wszystkim – przegrody są konstruowane w sposób umożliwiający pozostawienie wystarczająco dużo wolnej przestrzeni przeznaczonej właśnie na transport z jednej komory do drugiej.
Warto przy tym podkreślić, że transport nieczystości sprzyja zarazem ich dokładnemu oczyszczaniu. Odbywa się to dzięki zastosowaniu specjalnej flory bakteryjnej, która ułatwia opróżnienie szamba poprzez drenaż. Pod jej wpływem, zmniejsza się objętość fekaliów, a tym samym, całkowite wypełnienie zbiornika zajmuje więcej czasu. Zdecydowaną zaletą szamb dwukomorowych, w porównaniu do ich jednokomorowych odpowiedników, jest więc możliwość rzadszego oczyszczania szamba.
Szambo betonowe czy plastikowe – które warto wybrać?
Niezwykle ważna w czasie użytkowania szamba jest jego wytrzymałość. Wynika ona bezpośrednio z użytych w produkcji materiałów. Zalecamy wybierać przede wszystkim szamba dwukomorowe betonowe, które są zdecydowanie bardziej żywotne niż ich plastikowe odpowiedniki. Warto pamiętać, że szambo powinno być wytrzymałe nie tylko z perspektywy bezpieczeństwa samego szamba, ale również wszystkich korzystających z niego domowników. Szamba są bowiem montowane pod poziomem gruntu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnego. Osoby przemieszczające się po ogrodzie powinny być bezpieczne, bez obaw o możliwość zawalenia się podziemnej konstrukcji.
Ponadto, beton gwarantuje wysoki poziom szczelności – w obie strony. Uniemożliwia zarówno wydostanie się szamba ze zbiornika, jak i minimalizuje dostęp czynników zewnętrznych do środka. Szambo betonowe lepiej radzi sobie także lepiej z uszkodzeniami natury mechanicznej, niż ich plastikowe odpowiedniki. Beton w zdecydowanie mniejszym stopniu kruszeje, a w jego strukturze bardzo powoli zachodzą procesu degradacyjne.