Ilość danych, jakie przechowujemy na naszych komputerach, często przekracza możliwości standardowych dysków wbudowanych w sprzęt. W celu przechowywania większej ilości plików wiele osób decyduje się na zakup dysku zewnętrznego. Czym jest to urządzenie i czym kierować się przy jego wyborze?

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk wewnętrzny zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów czy smartfonów odpowiada za przechowywanie różnego rodzaju danych. Niekiedy zdarza się jednak, że jest zbyt mały i przez to nie odpowiada naszym potrzebom. Dysk zewnętrzny to niewielkie urządzenie służące do magazynowania danych, które nie mieszczą się na komputerze, takich jak biblioteki zdjęć czy filmów. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się także do przechowywania kopii zapasowych, na wypadek awarii lub kradzieży sprzętu albo ataku hakerskiego. Obecnie dyski zewnętrzne wykorzystywane są także do nagrywania programów telewizyjnych, audycji, filmów czy seriali.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Dyski zewnętrzne podzielić można przede wszystkim ze względu na technologię. Wyróżnić tutaj możemy dyski SSD oraz HDD. Dysk zewnętrzny 1 TB SSD to półprzewodnikowy dysk o pojemności 1 TB. Oznacza to, że urządzenie nie ma żadnych części ruchomych. Przekłada się to na mniejszą niż w przypadku HDD podatność na uszkodzenia i wstrząsy, a także szybszą i cichszą pracę. Ze względu na to dyski SSD są zwykle również droższe. Dysk HDD to tzw. dysk talerzowy. Podczas pracy urządzenia znajdujące się w nim talerze wirują wokół własnej osi, a dane zapisywane i odczytywane są za pomocą głowic. Dyski HDD zwykle wykonane są z aluminium pokrytego warstwą zabezpieczającą. To popularny, stosunkowo tani rodzaj sprzętu, jego wadą jest jednak stosunkowo duża podatność na awarie.

Na co zwrócić uwagę, kupując dysk zewnętrzny o pojemności 1 TB?

Pojemność 1 TB to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, doskonale sprawdzi się do użytku codziennego, zarówno jako alternatywa dla pendrive’a, jak i magazyn dla kopii zapasowych, dysk zewnętrzny do telewizorów i konsol. Kupując dysk zewnętrzny 1 TB, należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, do których, oprócz stosowanej technologii, należą także:

  • Interfejs – to nic innego jak sposób, w który dysk łączy się innym urządzeniem, zapisując lub odczytując dane. Sposobów tych może być kilka, do najpopularniejszych z nich należy port USB – kompatybilny z większością komputerów, moduł Wi-Fi – umożliwiający bezprzewodowy przesył danych, a także połączenie sieciowe – poprzez połączenie z routerem;
  • Prędkość obrotowa oraz szybkość zapisu i odczytu – prędkość obrotowa to parametr dotyczący dysków HDD, jest to szybkość, z którą obracają się talerze dysków. Prędkość jest istotnym elementem wpływającym na ogólną wydajność urządzenia, a także przekładającym się na szybkość, z jaką urządzenie przesyła i zapisuje dane.

Kupując dysk 1 TB zewnętrzny, warto wziąć także pod uwagę samą renomę producenta. Decydując się na przykład na sprzęt marki Samsung, możemy liczyć na wysoki standard wykonania dysków, wyższą jakość zapisu przesyłanych danych oraz mniejszą awaryjność, niż ma to miejsce w przypadku tańszych zamienników. Marka Samsung oferuje ponadto szeroki wybór urządzeń, dzięki czemu bez problemu możemy dobrać sprzęt konkretnie dostosowany do naszych potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here