Narodziny dziecka to bardzo szczęśliwy moment w życiu rodziny. Jednocześnie jest to bardzo męczący czas dlatego rodzice mogą skorzystać z wolnego jakim jest urlop macierzyński oraz tacierzyński. Ponadto rodzic ma prawo do uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź na czym polegają poszczególne formy wsparcia!

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/urlop-macierzynski-a-zasilek-macierzynski-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Urlop macierzyński – podstawowe informacje

Wszelkie zasady związane z przyznawaniem urlopu macierzyńskiego reguluje artykuł 180§1 Kodeksu pracy. Przysługuje on kobietom, które posiadają ubezpieczenie społeczne w związku z tym najczęściej dotyczy to przyszłych mam, które posiadają umowę o pracę. Ilość wolnych tygodni uzależniona jest od ilości urodzonych dzieci. W przypadku jednego dziecka jest to 20 tygodni, przy bliźniętach okres ten wynosi 31 tygodni. Maksymalnie można uzyskać 37 tygodni wolnego, uzyskuje się je przy urodzeniu pięcioraczków, a także większej ilości dzieci.

Zasiłek macierzyński – podstawowe informacje

Obok urlopu macierzyńskiego świeżo upieczonym matkom przysługuje zasiłek macierzyński. Jest to pełne wynagrodzenie jakie uzyskiwało się od pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu. Istnieje jednak kilka wyjątków.

Pierwszym z nich jest sytuacja, w której kobieta chce poza urlopem macierzyńskim wykorzystać urlop rodzicielski. W takiej sytuacji przez cały rok otrzymuje 80% wynagrodzenia.

Druga sytuacja ma miejsce, kiedy w trakcie macierzyńskiego kobieta decyduje się, że weźmie urlop rodzicielski i zrobi to dopiero po 21 dniach od rozpoczęcia urlopu. W takiej sytuacji przez 20 tygodni uzyskuje 100%. Jednak po tym terminie, kiedy przechodzi na rodzicielski otrzymuje jedynie 60%.

Inne formy wsparcia rodziców

W Polsce można skorzystać także z innych form wsparcia niż urlop macierzyński, zarówno finansowych jak i poza finansowych. Jedną z nich jest uzyskanie przez ojca urlopu na dziecko. Można współdzielić urlop rodzicielski, tak aby matka wcześniej wróciła na rynek pracy. Poza tym ojciec dziecka może skorzystać także z urlopu ojcowskiego. Wśród wsparć finansowych jednym z najpowszechniejszych jest becikowe przyznawane jednorazowo.

Zobacz też: http://www.salesmachines.pl/komu-przysluguje-urlop-ojcowski/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here