Pop-art to nazwa jednego z najważniejszych nurtów w sztuce współczesnej. Jednym z jego przedstawicieli był Roy Lichtenstein Fox. Jako dziecko dorastał na Manhattanie, bardzo lubił uczęszczać do szkoły, a jego fascynacją były komiksy. Praktycznie już w wieku szkolny zaczął zajmować się sztuką, a co było dalej?

Po zakończeniu edukacji we Franklin na Manhattanie, Roy rozpoczął studia na Uniwersytecie w Columbus. Z przyczyn niezależnych od niego, musiał je jednak przerwać. Został powołany do służby wojskowej. W tym okresie Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej. Po ukończeniu tej służby, powrócił na Uniwersytet i dokończył studia, które rozpoczął 3 lata wcześniej. Będąc magistrem sztuk pięknych zaczął nauczyć innych studentów, którzy studiowali na tym samym uniwersytecie co on. Nie był to zbyt długi okres w jego życiu, ponieważ przeniósł się do Cleveland, gdzie zaczął pracować jako projektant witryn sklepowych w jednym z domów towarowych.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/roy-lichtenstein-slynny-tworca-pop-artu/

Jak dalej rozwinęła się kariera Roy’a Lichtensteina?

W roku 1940 Roy Lichtenstein organizował wystawy w całym kraju, na których wystawiał swoje dzieła. 10 lat później zaczął się zajmować produkcją przedmiotów artystycznych, które wiązały się z amerykańską historią oraz mitologią. Na początku nie przejawiał do końca swojego stylu, jego prace były wyważone i stonowane. Można powiedzieć, że klasyczne. Musiało minąć kolejne 10 lat, żeby zaczął eksperymentować ze sztuką. Rozpoczął poszukiwanie swojej drogi. Wtedy zrozumiał, że to czego pragnie to wyrażanie emocji w dość indywidualny sposób. Tak właśnie powstał jego wyjątkowy charakter. Jego prace nawiązywały do komiksu, którym się fascynował od małego. Co w nich takiego wyjątkowego? Na pierwszy rzut oka obrazy wydają się było niezbyt osobiste, takie nijakie. Są porównywane do szablonu i to właśnie chodzi. To jest ta jego indywidualność.

Które prace Roy’a Lichtensteina są najpopularniejsze?

Do grupy prac Roy’a Lichtensteina, które cieszą się największą popularnością możemy zaliczyć:

  • “Whaam!”;
  • „Drowning Girl”;
  • „Big Painting No. 6”.

Niestety pod koniec roku 1960 Roy Lichtenstein postanowił już poprzez swoje prace, nie nawiązywać do komiksów. Powrócił do tworzenia stonowanych, klasycznych obrazów.

Zobacz też: http://www.salesmachines.pl/kreatorzy-pop-artu-ktorych-wstyd-nie-znac/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here