Księgowość jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy i to bez względu na to, jakich rozmiarów biznes prowadzi.  Niedopełnienie zobowiązań oznacza dla firmy problemy, które bardzo często wiążą się z nałożeniem kary finansowej przez Urząd Skarbowy. To, dlatego tak ważne jest dla każdego biznesu prowadzenie odpowiedzialnej księgowości. Najlepiej, kiedy to zadanie powierzy się specjaliście. Niestety nie każdego przedsiębiorcę stać na wynajęcie kancelarii podatkowo – księgowej. Co w tej sytuacji? Kto lub co może pomóc w prowadzeniu dokumentacji księgowej?

Od księgowości w firmie nie da się uciec. Wielu biznesmenów  traktuje ją jednak po macoszemu. Rozliczenia odkłada na ostatnią chwilę, a papiery porządkuje tylko, wtedy gdy kontrola skarbowa zagląda przez ramię. Niechęć do rachunkowości bardzo często wynika z zawiłych procedur i przepisów. Oznacza to, że samodzielne prowadzenie księgowości firmy może być czasochłonne, w tym przypadku warto skorzystać z np. księgowości online. Księgowość internetowa pomoże ograniczyć czas przygotowywania rozliczeń oraz dokumentów księgowych. Jednak jej zalet jest o wiele więcej.

Czym jest księgowość online?

Zakładając firmę, każdy przedsiębiorca musi zdecydować, czy jej księgowość będzie prowadzona w sposób tradycyjny, czy online. Księgowość tradycyjna polega na rozpoczęciu współpracy z biurem rachunkowym lub księgową. Księgowanie odbywa się na podstawie dostarczonych przez przedsiębiorcę dokumentów finansowych firmy m.in. faktur przychodowych i kosztowych. Efektem rozliczeń jest otrzymanie informacji o wysokości podatków do zapłacenia i składek na ubezpieczenia. Tradycyjna księgowość mimo swoim zalet, ma też istotne wady. Brak dostępu do codziennych informacji i raportów dotyczących rozliczeń, konieczność wizyt w biurze rachunkowym i wysokie koszty – to główne elementy przemawiające za tym, aby z niej zrezygnować.

Alternatywą dla biur rachunkowych jest księgowość online, czyli internetowa. Wśród polskich przedsiębiorców staje się ona coraz popularniejsza. Doceniają oni wygodę i szybkość jej działania, stały dostęp do informacji, mobilność, ograniczenie kosztów. Księgowość online każdy przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie, nie ruszając się sprzed komputera.

Jak działa księgowość online?

Księgowość internetowa niewiele różni się od tej tradycyjnej, z tym że dokumenty nie przekazuje się osobiście do biura rachunkowego, a przesyła do specjalnego programu księgowego w Internecie. Dzięki temu wszystkie dostępne są od ręki w każdym momencie. Można je wydrukować lub sprawdzić na urządzeniu mobilnym. Co ważniejsze po wprowadzeniu dokumentów księgowych program do księgowości online sam i automatycznie generuje deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe. Dzięki temu samodzielne prowadzenie księgowości firmy zajmuje przedsiębiorcy zaledwie kilka minut w miesiącu.

Jak korzystać z księgowości online?

Z księgowości internetowej skorzystać może każdy przedsiębiorca. Najczęściej do tego rozwiązania zachęca się mikro i małe biznesy, które chcą oszczędzić na kosztach zatrudnienia księgowej czy współpracy z kancelarią podatkową.

Księgowość online dostępna jest za pośrednictwem aplikacji internatowych. Można je bez problemu wyszukać samodzielnie. Dobre programy do księgowania online udostępniane są w modelu SaaS. Oznacza to, że aby z nich skorzystać należy wykupić abonament. Aplikacje są intuicyjne, a ich działanie jest bardzo proste. W przypadku jakichkolwiek problemów wystarczy skontaktować się z pomocą techniczną lub czuwającym nad całością zespołem księgowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here