W podstawowym systemie czasu pracy praca wykonywana jest przez czterdzieści godzin, czyli pięć ośmiogodzinnych dni pracy w tygodniu. W wielu zakładach pracy, odbywa się ona w dniach od poniedziałku do piątku. Jednakże czasami istnieje konieczność pracy zatrudnionych w zakładzie osób również w inne dni, na przykład sobotę.

Praca w sobotę Jak rozliczyć pracę w dni wolne?

Praca w sobotę jak rozliczyćKwestię rozliczenia pracy poza normalnymi dniami regulują przepisy Prawa Pracy. Zgodnie z nimi, praca wykonywana w sobotę, o ile nie jest ona normalnym dniem pracy, powinna być rozliczona przez pracodawcę przez oddanie pracownikowi dnia wolnego w czasie normalnego tygodnia pracy, w okresie rozliczeniowym, w którym następuje taki przypadek. Ustawodawca nie przewiduje możliwości, by praca wykonywana w sobotę była rozliczona przez wypłacenie pracownikowi dodatku. Należy przy tym pamiętać, że za pracę w sobotę należy się pracownikowi cały dzień wolny od pracy i przepracowane godziny nie mogą być oddane na raty. W sytuacji, w której pracownik przepracowuje w dzień normalnie wolny od pracy więcej niż osiem godzin. Wszystkie godziny nadliczbowe liczą się jak nadgodziny, tak więc pracownik odbiera dzień wolny, plus dodatek za nadgodziny. Tak jakby przepracował je w normalnym dniu. Okres rozliczeniowy dla podstawowego systemu czasu pracy wynosi jeden miesiąc i może być przedłużony tylko w wyjątkowych przypadkach.

Inne metody rozliczania pracy w sobotę

W systemach czasu pracy innych niż podstawowy, na przykład w równoważonym czasie pracy, praca w ruchu ciągłym, czy zadaniowy czas pracy, sposób rozliczania pracy w sobotę zależy od tego, czy sobota jest w nich normalnym dniem pracy, czy nie. Jeśli tak – rozliczana jest jak praca w każdym innym dniu. Jeśli natomiast sobota nie jest normalnym dniem pracy, zasady rozliczania przepracowanych wtedy godzin są takie same jak w przypadku rozliczania pracy w systemie podstawowym. Systemy te różnią się przede wszystkim długością trwania okresu rozliczeniowego, w którym należy oddać pracownikowi dzień wolny za przepracowaną sobotę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here