Niemcy jako cel wyjazdów zarobkowych Polaków najlepsze lata mają już za sobą. Obecnie najpopularniejszym kierunkiem są Wyspy Brytyjskie. Jednak nadal sporo ludzi wyjeżdża do pracy za naszą zachodnią granicę, głównie ze względu na bliską odległość. Niemiecki rynek pracy wciąż potrzebuje dużą liczbę pracowników, dlatego też praca w Niemczech od zaraz nie stanowi jakiegoś większego problemu.

Praca w Niemczech od zaraz – Gdzie szukać ofert pracy?

Pracę najłatwiej znaleźć korzystając z wielu działających agencji pracy pośredniczących w załatwianiu formalności pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Podpisując umowę z agencją zobowiązuje się ona do zapewnienia nam transportu, czasem mieszkania oraz codziennego dojazdu do zakładu pracy. Wszystkie formalności załatwiane są na linii pracodawca – agencja. Jest to na pewno duże ułatwienie. Głównie dla tych, którzy do pracy w Niemczech wyjeżdżają po raz pierwszy i bez żadnego zaplecza.

Agencja oczywiście pobierze odpowiednią prowizję lub opłatę za swoją pracę. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy z agencją dokładnie ją przeczytać. Sprawdźmy dokładnie wszystkie zapiski związane z opłatami, ubezpieczeniem, dojazdami czy karami umownymi.

Bardziej doświadczeni i odważni pracownicy mogą oczywiście spróbować znaleźć pracę na własną rękę. Pomocne mogą się tu okazać wszelkie portale internetowe z ofertami pracy. Zarówno te polskojęzyczne jak i niemieckojęzyczne. Ostatnio także grupy na Facebooku stały się idealnym miejscem do szukania pracy. Powstają grupy skupiające Polaków w danych miejscowościach za granicą, dzięki czemu znalezienie pracy lub mieszkania jest dużo łatwiejsze.

W które rejony Niemiec wyjechać?

Bardzo popularnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków jest Bawaria. Ten południowy region Niemiec ze stolicą w Monachium obfituje w oferty pracy z wszystkich dziedzin. Jest tu najmniejsze bezrobocie w skali kraju. Swoje fabryki mają tu największe niemieckiego koncerny motoryzacyjne oraz tysiące mniejszych firm i zakładów produkcyjnych. Bez problemu znajdziemy pracę fizyczną a znając język niemiecki także umysłową. Minusem pracy i mieszkania w Bawarii są dość duże koszty utrzymania. Wynajem mieszkania czy dojazdy komunikacją są nieco wyższe niż w innych rejonach Niemiec.

Innym popularnym kierunkiem są okolice Berlina oraz sam Berlin. Tutaj również ulokowało się sporo niemieckich firm cierpiących na brak pracowników. Niewątpliwym atutem jest bliskość i dobry dojazd z Polski. Również koszty wynajmu mieszkania są nieco niższe niż w Bawarii, dzięki czemu możemy odłożyć więcej pieniędzy.

Praca w Niemczech dla każdego

Jak widać podjęcie pracy w Niemczech od zaraz nie stanowi obecnie większego problemu. Deficyt pracowników sprawia, że wszyscy chcący pracować są witani za naszą zachodnią granicą z otwartymi rękami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here