Praca magisterska jest wymagana, aby zakończyć studia 2. stopnia. Na niektórych studiach jej odpowiednikiem jest praca inżynierska. Nie wystarczy więc zdanie wszystkich przedmiotów, aby uzyskać tytuł. Niektórzy buntują się, ale – niestety – póki co nie ma innego wyjścia. Prace magisterką trzeba po prostu napisać i obronić. Jednak dla wielu osób niemal do końca studiów to spory problem. Nie wiedzą nawet, jak się do tego zabrać.

Wprawdzie na spotkaniach z promotorem przynajmniej jedne zajęcia powinny być poświęcone problemowi: praca magisterska jak napisać, jednak dla niektórych osób to dość mało

W pierwszej kolejności trzeba ustalić temat oraz oczekiwania co do jego rozwinięcia. Później pisze się plan, który musi być zaaprobowany przez promotora. Owszem, może on do pewnego stopnia ewoluować, jednak nie aż tak, aby w finalnym momencie uzyskać prace całkowicie odstającą od pierwszych założeń.

Praca magisterska jak napisaćCo do ilości stron – tutaj wartość waha się w zależności od uczelni i kierunku. Warto więc zapytać o to na swoim uniwersytecie, akademii, czy politechnice. Co do wymagać zawartości merytorycznej – tutaj też sporo zależy od kierunku studiów. Czasem w pracy takiej nieodzowne są nie tylko tekst pisany, ale i wykresy, tabele, szkice techniczne, zdjęcia i inne grafiki. Wzajemny stosunek tekstu i ww. dodatków też warto skonsultować z promotorem. Jeżeli w trakcie pisania rodzą się kolejne pytania, lepiej je zapisywać i – powiedzmy – raz na miesiąc także o nich porozmawiać.

Chodzi o to, aby – mając już prace napisaną – nie dowiedzieć się nagle, że nie spełnia ona norm, czy oczekiwań w tak dużym stopniu, że właściwie trzeba będzie zacząć ją pisać zupełnie od początku. A przecież pracy o tych rozmiarach nie pisze się w ciągu miesiąca. Samo zebranie materiałów i bibliografii zajmuje więcej czasu. Przygotowań do pisania i samego pisania na pewno nie warto odkładać na ostatni moment.

Już wiele osób przekonało się, że przynosi to sporo problemów, a nawet konieczność powtarzania ostatniego roku. Niestety, sporo osób ma problem z regularnością nie tylko w nauce, ale i w pisaniu magisterki. Dla wielu osób dobrą wiadomością będzie to, że praca magisterska nie musi być odkrywcza. To raczej zebranie już istniejących informacji i przekazanie ich własnymi słowami na podstawie konkretnych źródeł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here