Niemal każdy z nas marzy o uniezależnieniu się od własnego szefa, elastycznych godzinach pracy i robieniu dokładnie temu, co się lubi. To wszystko da się zamknąć w jednym: prowadzeniu swojej własnej firmy. Nie bez powodu baza firm polskich stale się rozrasta – swoich sił jako przedsiębiorcy próbuje coraz więcej osób. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy stali się jednymi z nich – w tym krótkim poradniku przedstawimy podstawy związane właśnie z zakładaniem własnego przedsiębiorstwa.

Zacznijmy od dobrania rodzaju firmy

Rzeczą podstawową, poza oczywiście określeniem, czym tak właściwie będziemy się zajmować i zaplanowaniem wszystkich źródeł przychodu, jest określenie rodzaju (formy) działalności. Zdecydowanie najchętniej wybieranym modelem jest tak zwana jednoosobowa działalność gospodarcza, polegająca – po prostu – na samodzielnym prowadzeniu firmy. Istnieje też spółka cywilna, osobowa oraz kapitałowa, przy czym te dwie ostatnie stanowią wybór dla osób raczej obeznanych i wymagających, a i wymagają spełnienia większej liczby formalności.

Spełnijmy formalności

W dzisiejszych czasach założenie firmy, zwłaszcza z bardziej formalnego punktu widzenia, nie stanowi wielkiego problemu – wszystko ze względu na funkcjonującą od 2011 roku Centralną Ewidencję i Informację Działalności Gospodarczej, dzięki której wszystkie sprawy możemy załatwiać nie w urzędzie odpowiadającym miejscu naszego zameldowania, ale w dowolnym, a nawet w całości przez Internet.

Wszystko, co związane z formalną stroną zakładania firmy znajduje się w obrębie jednego formularza – CEIDG-1, na którym wskazujemy wszystkie dane nasze oraz firmy, ale też wybieramy formę opodatkowania (podatkiem dochodowy). Druk ten nie tylko rejestruje naszą firmę, ale też – zupełnie automatycznie – stanowi wniosek o REGON (wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej), zgłoszenie do urzędu skarbowego NIP, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania oraz zgłoszenie płatnika do ZUS-u. Jak więc widać, jeden druczek oszczędza nam chodzenia po urzędach i wypełniania wielu innych papierów. Jak już wspomnieliśmy, można go wypełnić przez Internet (ale istnieje też możliwość fizycznego zaniesienia go do urzędu, dla osób preferujących właśnie tę formę).

Samo złożenie wniosku CEIDG-1 nie wystarczy. W chwili zarejestrowania działalności będziemy jeszcze musieli odwiedzić właściwy urząd skarbowy, by dokonać rejestracji jako podatnik VAT. Jest to jedyna konieczność dopełnienia wyżej wspomnianego druku – pod warunkiem, że podaliśmy na nim wszystkie dane. Jeśli nie wskażemy informacji niezbędnych dla ZUS-u, będziemy musieli je dostarczyć tejże instytucji tuż po zarejestrowaniu firmy.

Podsumowanie

Jeśli tylko chcemy i mamy na to odpowiedni plan, baza firm polskich może wzbogacić się o tę naszą, odzwierciedlającą nasz pomysł i pozwalającą nam rozwinąć skrzydła w tym, co tak naprawdę lubimy. Pamiętajmy jednak, by wybrać odpowiednią formę działalności i spełnić formalności, a do samego „bycia biznesmenem” po prostu właściwie się przygotować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here