Praca magisterska to szczególny rodzaj pracy naukowej, którą muszą napisać wszyscy uczniowie na piątym roku studiów, aby uzyskać stopień zawodowy magistra. W dzisiejszych czasach najczęściej owa praca wieńczy dwuletnie studia magisterskie, które następują po trzyletnich studiach licencjackich. Ów typ studiowania nazywany jest systemem bolońskim. Zazwyczaj polega to na tym, że na pierwszych trzech latach uczeń zdobywa ogólne i podstawowe informacje z wybranej przez siebie dziedziny, natomiast na magisterce podsumowuje zdobytą wcześniej wiedzę i obiera specjalizację, która będzie mu towarzyszyć bardzo często w przyszłym życiu zawodowym. Dzieje się jednak czasami tak, że studia są jednolite magisterskie, to znaczy nie ma po drodze licencjata – kończąc wówczas studia na czwartym roku odchodzimy z uczelni z zupełnie niczym, bez uprawnień. Kierunki takie to medycyna, prawo czy teologia.

Jak pisać bibliografię w pracy magisterskiej?Oczywiście studenci w systemie bolońskim mają pewną przewagę nad tymi z jednolitych magisterskich, a mianowicie pisali już wcześniej pracę licencjacką podsumowującą pierwszy etap nauki w szkole wyższej. Przyszli prawnicy czy lekarze magisterkę piszą czasami jako swoją pierwszą naukową rozprawę w życiu. Wybrany temat powinien być jak najbardziej specjalistyczny i o ile to możliwe twórczy. Oczywiście w praktyce ciężko obecnie znaleźć temat, którego nikt wcześniej nie podjął, ale jest to możliwe. Opracowanie w naukowym kontekście za pomocą badań i przeprowadzonych statystyk zupełnie nieznanego wcześniej zjawiska spowoduje, że praca magisterska będzie miała wyjątkowy charakter.

Warto też zastanowić się jak pisać bibliografię w pracy magisterskiej

Zawsze w końcowej sekcji należy podać kompletny spis użytych publikacji, aby uniknąć zupełnie niepotrzebnego oskarżenia o plagiat (na który środowiska akademickie są wyjątkowo wyczulone). Należy podać imię i nazwisko autora, tytuł wykorzystanej publikacji, wydawnictwo oraz rok i miejsce wydania. Ewentualnie można wskazać również, z którego wydania się korzystało w przypadku większej ilości wznowień w ciągu jednego roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here