Bardzo wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy albo od niedawna rozpoczęli prowadzenie swojej działalności gospodarczej, albo nie zatrudniali dotychczas pracowników, ma pewne problemy z dokładnym określeniem kosztów zatrudnienia pracownika.

Na koszt ten składa się przecież nie tylko samo jego wynagrodzenie wypłacane do ręki, ale również składki na ZUS, podatki i inne obciążenia, które stanowią całkiem sporą część tego wydatku. Skomplikowane zasady obliczania wynagrodzenia wcale nie ułatwiają sprawy i bez odpowiedniej wiedzy i pewnego doświadczenia, bardzo ciężko jest obliczyć wysokość tego kosztu.

Sprawa komplikuje się dodatkowo w przypadku zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenia czy o dzieło, zamiast umowy o pracę.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że samodzielne obliczenie kosztów zatrudnienia jest praktycznie niemożliwe dla kogoś bez doświadczenia w dziedzinie kadr i nieobeznanego z przepisami o ubezpieczeniach społecznych.

Zamiast jednak zatrudniać kadrową już na etapie planowania zatrudnienia, warto najpierw skorzystać z gotowych narzędzi dostępnych w internecie, które korzystając ze specjalnie opracowanych algorytmów obliczają za nas wysokość wynagrodzenia i łączny koszt, jaki musi ponieść pracodawca.

Taki kalkulator pracodawcy zwykle posiada opcje pozwalające na przeliczenie wynagrodzenia w różnych sytuacjach z uwzględnieniem nie tylko rodzaju umowy, na podstawie której będziemy zatrudniać pracownika, ale również tego czy na przykład dojeżdża do pracy spoza miejsca zamieszkania. Zwykle też można się spodziewać, że dostępny kalkulator będzie uwzględniał aktualne zmiany w przepisach prawa, chociaż dla własnego bezpieczeństwa przy ostatecznym rozliczaniu się z pracownikiem i urzędami warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty księgowego.

Dostępne w internecie kalkulatory mają służyć jedynie jako pomoc dla pracodawców lub pracowników, dzięki którym mogą oni oszacować z dużą dozą prawdopodobieństwa, wysokość wynagrodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here