Motywacja w wielu przypadkach jest podstawą do działania. Wiele osób potrzebuje sporej dawki zachęty, aby wyjść spoza własnej strefy komfortu i zrobić coś, na co zwykle nie pozwalałoby mu lenistwo lub innego rodzaju niechęć. Podobnie jest z nauką – zdecydowana większość uczniów nie interesuje się poza szkołą żadną dziedziną nauki. Mają swoje własne hobby takie jak sport, gry komputerowe czy czytanie książek rozrywkowych. Spora część uczniów nie widzi więc sensu uczenia się czegokolwiek, a co dopiero poświęcania istotnej części czasu wolnego na doskonalenie swojego stanu wiedzy z danego przedmiotu.

Jak motywować uczniów do pracy?

Jak motywować uczniów do pracy?Wiele osób zastanawia się więc jak motywować uczniów do pracy, a także czy w ogóle działanie takie ma większy i głębszy sens. Czy jest dobrze zmuszać uczniów do czegoś, co zaraz i tak zapomną, ponieważ po prostu wiedzy tej nie będą miały szansę używać w praktyce? Motywacją uczniów do pracy będzie więc pokazywania, że to, czego uczy szkoła ma realne zastosowanie w codziennym życiu. Wystarczy podać przykłady konkretnego użycia, tego czego się aktualnie uczy na lekcjach. Każda dziedzina nauki przekłada się wszakże na otaczającą nas rzeczywistość, ale po prostu nie wszyscy uczniowie zdają sobie z tego sprawę i nie przykładają do tego wagi.

Inną metodą motywacji jest uświadomienie uczniom, że dobrze być wykształconym, bo wówczas można znaleźć lepszą pracę

Oczywiście ten argument z uwagi na odległość podjęcia pracy zarobkowej przez np. ucznia szkoły podstawowej może do końca nie trafić. Warto więc podkreślać coś bliższego czasowo np. wyniki końcowego testu będą miały wpływ na dostanie się do dobrego liceum. Tego typu motywacja może zadziałać na ucznia dodatnio, ponieważ z pewnością zdaje on sobie sprawę z prostego faktu, że wybór szkoły średniej ma pewne przełożenie na przyszłość. Oczywiście każde liceum kończy się podejściem do egzaminu maturalnego, aczkolwiek jakoś kształcenia przez trzy lata ma wpływ na jego wynik. Tego typu motywacja może być więc dosyć skuteczna, zwłaszcza u ambitniejszych uczniów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here