Cytaty i przypisy przysparzają zawsze najwięcej problemów. Już maturzyści mają z tym problem pisząc pracę maturalną. Później na studiach musimy napisać pracę licencjacką i magisterką, w których także należy poprawnie cytować i używać przypisów. Zatem jak cytować w pracy magisterskiej lub licencjackiej?

Jak cytować w pracy?

Jak cytować w pracy?Cytat to przytoczenie dosłowne czyjejś wypowiedzi. Pisząc pracę głównie skupiamy się na artykułach, esejach, książkach uczonych. Natomiast, by nasze dzieło nie zostało posądzone o plagiat należy poprawnie używać cytatów. Cytowanie może być dosłowne lub sparafrazowane. Jeżeli cytujemy dosłownie to przytaczamy dosłowne słowa autora. Natomiast przy cytowaniu sparafrazowanym uogólniamy wypowiedź autora lub piszemy ją własnymi słowami. W pracy magisterskiej/licencjackiej głównie używamy cytatów sparafrazowanych. W obu przypadkach należy podać źródło cytatu, czyli umieścić przypis. Aby nie popełnić plagiatu najlepiej pisać parafrazy nie mając przed sobą testu danego autora. Parafraza powinna być przede wszystkim krótsza od oryginału, pokazywać nasz tok myślenia, a nie autora cytowanego tekstu.

Każdy tekst cytowany musi być umieszczony w cudzysłów. Każdy cytat musi być omówiony i skomentowany, należy się także do niego odnieść. Odnosimy się do niego za pomocą przypisów, które umieszczamy zazwyczaj na dole strony. „Zasada stosowania przypisów sprowadza się do użycia konkretnego odsyłacza pod koniec cytowanej treści (po znaku interpunkcyjnym cytowanego fragmentu tekstu).” Odnośnik na formę cyfry – głównie arabskiej. Przypisy także są powodem błędów w pracach dyplomowych. W pierwszym przypisie należy umieścić: imię i nazwisko autora, tytuł pracy – pisany kursywą, tłumaczenie, datę i miejsce wydania, wydawnictwo i numer strony. Przykładem przypisu jest: A. Mickiewicz, Pan Tadeusz, Warszawa 1990, Siedmioróg, str. 20. Gdy później odwołujemy się do tego samego dzieła i autora to nie piszemy już całego przypisu tylko umieszczamy: ibidem. Jeżeli korzystamy ze stron internetowych to one także muszą być opisane przypisem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here