Chociaż coraz więcej dokumentów tworzymy i edytujemy w Internecie, a miejsce tradycyjnego podpisu coraz częściej zastępuje ten elektroniczny, to prawdopodobnie jeszcze upłynie sporo czasu, zanim całkowicie uwolnimy się od papierowych egzemplarzy ważnych dokumentów. Dopóki to nie nastąpi, wybór odpowiedniej drukarki będzie sprawą dość istotną i wpływającą nie tylko na szybkość wydruku, ale też koszty eksploatacji czy trwałość tworzonych dokumentów. Jaką drukarkę wybrać? Dużo zależy od tego, co chcesz drukować.

Drukarka do domu – laser czy atrament?

Do niedawna drukarki laserowe uchodziły za rozwiązanie adresowane do biur w odróżnieniu od domowych „atramentówek”. Główną wadą tych pierwszych były spore rozmiary, wysokie ceny zakupu i zwykle tylko monochromatyczne wydruki, natomiast drugich kosztowna eksploatacja. W ostatnich latach sporo się jednak zmieniło i laserowe drukarki znacznie potaniały, udało się również wyraźnie zredukować ich wymiary, coraz dostępniejsze stały się także modele oferujące kolorowe wydruki. Producenci tych urządzeń zwrócili większą uwagę w stronę klienta domowego, zachowując przy tym większość dotychczasowych zalet laserówek – a więc przede wszystkim niskich kosztów eksploatacji i szybkich wydruków. Coraz więcej osób zaś przychylnym okiem spogląda na to rozwiązanie, szczególnie że eksploatację można uczynić jeszcze tańszą, sięgając po zamienniki tuszy – Asarto, aktualnie bez problemu dostępne są tonery dla praktycznie każdego modelu.

Drukarki atramentowe były często pierwszym wyborem z uwagi na niskie koszty zakupu – wciąż można kupić takie urządzenie za przysłowiowe grosze. Problem pojawia się, gdy zużyje się fabryczny, często tylko połowicznie napełniony cardridge. Okazuje się, że zakup kolejnego pochłania ponad połowę wartości całego urządzenia, a jego wydajność jest śmiesznie niska – co po przeliczeniu na koszt wydrukowania strony daje absurdalne wyniki. W dodatku w domu z drukarki nie korzysta się przez cały czas, nietrudno więc o zaschnięcie tuszu, co często wymusza przedwczesną wymianą całego cardridge. Jeśli jednak często drukujesz, np. zdjęcia to prawdopodobnie dobrej jakości drukarka atramentowa okaże się lepszym wyborem w Twojej sytuacji. Chociaż dostępne są kolorowe „laserówki”, to nie dorównują jakością zdjęć ich atramentowym odpowiednikom.

Najlepsza drukarka dla biura

Nie bez powodu przez lata producenci drukarek laserowych pozycjonowali swoje produkty właśnie jako odpowiedź na potrzeby klientów biznesowych. W biurach, gdzie zazwyczaj drukuje się duże ilości dokumentów, niskie koszty wydruków są bardzo istotne. Dlatego tak wielu przedsiębiorców na całym świecie decyduje się na drukarki laserowe. Stosując zamienniki tuszy do drukarek hp, brother, Kyocera czy innych czołowych producentów, można dodatkowo obniżyć i tak już dość umiarkowane koszty eksploatacji. Ten rodzaj drukarek ma jeszcze jedną istotną zaletę, którą nie sposób przecenić – bardzo wysoką szybkość druku. Wydrukowanie dokumentu liczącego nawet kilkaset stron może zająć nawet kilka minut, a przecież podczas pracy nie brakuje sytuacji zmuszających do szybkiego działania.

Drukarki biurowe stały się również bardziej kompaktowe i – co nie mniej ważne – cichsze. Do niedawna również emitowany podczas pracy hałas był wymieniany wśród największych wad takich drukarek. Dzisiaj na szczęście jest znacznie lepiej. Główna zaleta, czyli niskie koszty wydruku, na szczęście pozostały bez zmian.

Wybierz urządzenie dopasowane do swoich potrzeb

Najważniejsze jest jednak wybranie takiego urządzenia, które będzie odpowiadało Twoim indywidualnym potrzebom. Same drukarki laserowe znacznie się potrafią między sobą różnić i nie wszystkie są tak tanie i trwałe, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego szukając urządzenia idealnego – czy do domu, czy do biura – warto kierować się nie tylko ceną zakupu czy niskimi kosztami eksploatacji, ale również brać pod uwagę trwałość, łatwość serwisowania i dostępność zamienników. Sporo przydatnych informacji można znaleźć w sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here